محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در برنامه گفتگوی ویژه خبری بمناسبت دهه فجر:

مردم از درک و هوشمندی لازم برای حضور در عرصه های مهم انقلاب بهره مند هستند

مردم از درک و هوشمندی لازم برای حضور در عرصه های مهم انقلاب بهره مند هستند
استاندار آذربایجان غربی گفت: مردم از درک و هوشمندی لازم برای حضور در عرصه های مهم انقلاب بهره مند هستند و ما مسئولین در جایگاهی نیستیم که آنان را به راهپیمایی فردا ۲۲ بهمن دعوت کنیم.

استاندار آذربایجان غربی گفت: مردم از درک و هوشمندی لازم برای حضور در عرصه های مهم انقلاب بهره مند هستند و ما مسئولین در جایگاهی نیستیم که آنان را به راهپیمایی فردا ۲۲ بهمن دعوت کنیم.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدمهدی شهریاری در برنامه زنده گفت و گوی ویژه خبری سیمای مرکز استان افزود: 22بهمن امسال مصادف شده با شرایط ویژه خاورمیانه، لذا با توجه به اتفاقاتی چون خروج ترامپ از برجام و فشاری که آمریکا به کشورهای مختلف جهان برای قطع ارتباط با ایران وارد می کند باعث شده امسال شاهد ۲۲ بهمن متفاوت تری باشیم.

وی اضافه کرد: اگر چه دشمنان ما بواسطه تحریم های سخت به توفیقات محدودی در حوزه های اقتصادی دست یافته اند اما مردم ما برای پاسخ دادن به این کینه توزیهای تاریخی به صحنه می آیند.

شهریاری تصریح کرد: دشمنان ما امروز شفاف و واضح در مقام دشمنی برآمده اند. ردپای منابع مالی کشورهایی چون عربستان و اسرائیل در حمایت از دشمنان ما و ایجاد فضای نارضایتی و تلاش برای تجزیه در کشور مشهود است.

استاندار شهریاری گفت: فردا حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن هم معادلات دشمنان را تغییر خواهد داد، هم بسترسازی برای رویداد سیاسی و باشکوه انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفندماه است.

وی افزود: تقارن ۲۲ بهمن با چهلمین روز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی قطعا حضور باشکوه مردم را در بزرگداشت این شهید عزیز و راهپیمایی ۲۲ بهمن خواهد داشت.

شهریاری ابراز کرد: مردم سردار سلیمانی را می شناختند و بعد از شهادتشان هم بیشتر شناختند. رشادت های این شهید عزیز در راه تامین امنیت ایران و ثبات در خاورمیانه باعث شده است تا دشمنان هم در خصوص توانمندی های این بزرگوار زبان به اعتراف و احترام بگشایند.

وی ادامه داد: مردم همانطور که در تشییع پیکر شهید سلیمانی شاهکاری خلق کردند قطعا در راهپیمایی فردا هم درخشان و باصلابت حضور خواهند داشت.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: شرکت در انتخابات همچون حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن مهم است و این دو تفکیک ناپذیرند. حضور در این رویداد که مردم از حق تعیین سرنوشت شان بهره می برند بسیار مهم است و می تواند بار دیگر معادلات دشمنان را بهم بزند.

شهریاری افزود: دشمن تاکتیک حضور کم رنگ مردم در پای صندوق های رای را در ایجاد جو نارضایتی در جامعه می دانند. اینکه مشکلات اقتصادی بر برجسته و تکرار کنند تا مردم دلسرد شوند.

وی گفت: اگر چه در فرایند صلاحیت ها برخی افراد رد شدند و این امر رقابتی بودن انتخابات را زیر سوال می برد اما خوشبختانه با صلاحیت هایی که اضافه شد و سلایق مختلف پای کار آمده اند شاهد انتخاباتی رقابتی خواهیم بود.

شهریاری اضافه کرد: به حضور پرشکوه مردم در پای صندوق های رای خوشبینم و انشاالله مشارکت حداکثری شکل خواهد گرفت.

مقام عالی استان در ادامه گفت: افتخار می کنم که در آذربایجان غربی مسئولیت دارم. امسال اتفاقات بسیار خوبی رخ داد که جا دارد به نوبه خودم به مردم تبریک بگویم. علیرغم شرایط سخت اقتصادی دولت،در سفر اردیبهشت ماه رئیس جمهور ۲۵۰۰ میلیارد تومان، در سفر معاون اول رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ۱۵۰۰ میلیارد تومان، در هفته دولت ۴ هزار میلیارد تومان و در دهه فجر نیز ۲۱۵۷ میلیارد تومان پروژه افتتاح و بخش اندکی کلنگ زنی می شود.

استاندار آذربایجان غربی افزود: گام بسیار های بزرگی برای جبران عقب ماندگی های استان انجام گرفته است. بسیاری از پروژه های بزرگ مقیاس به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان نیز در اوایل سال بعد به افتتاح می رسد.

شهریاری اظهار کرد: علاوه بر اینها ۲ هزار و ۶۵۰ کلاس درس در دست ساخت است. راههای روستایی در قالب طرح ها مشارکتی آسفالت می شوند. راه توسعه استان هموار شده است. زیرساخت های سرمایه گذاری در حال انجام و تکمیل است.

وی گفت: در دهه گذشته استان درگیر مسائل داخلی بود و به همین اساس بخشی از عقب ماندگی ها به این دلیل است.در حالیکه دولت در برخی استان ها در آن مقطع اقدام به سرمایه گذاری های بزرگ در تامین زیرساخت ها می کرد در این استان خبری نبود.

مقام عالی استان افزود: بنظر من راه توسعه استان از مسیر کشاورزی می گذرد. ۳۵ درصد از جمعیت در بخش کشاورزی فعالیت دارند. کارهایی شده اما قابل قبول نیست باید بیش از اینها تلاش کرد.

شهریاری گفت: در بحث تغییر شیوه کشاورزی از سنتی به مدرن باید تلاش کرد. صنعت هم باید در راستای کشاورزی رشد یابد.

وی با تبیین چشم اندازهای اقتصادی استان افزود: چشم انداز های خوب اقتصادی رخ داده است. علاوه بر بهره گیری از رتبه های برتری چون رتبه اول تولید سیب،انگور،عسل در محیط کسب و کار برای سومین فصل پیاپی رتبه اول است که بیانگر رشد اقتصادی،ثبات و توسعه تولید است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در کاهش نرخ بیکاری در بهار ۴.۲ درصد، در تابستان ۶.۲ درصد و در پائیز هم ۲.۷ درصد نرخ بیکاری در استان است و روند کاهشی آن تداوم دارد.

شهریاری گفت: بخش عمده مشکلات توسعه استان متاثر از کشور است‌. در بحث صادرات و پرداخت تسهیلات استان نیز مشکلات بانکی نمود دارد.

وی افزود: مردم سرمایه اصلی ما هستند. مردم و نقش آفرینی آنان باعث پیروزی انقلاب شده و امروز هم خودشان با نقش آفرینی جدی تر نسبت به اطلاع رسانی ها اقدام نمایند.

مقام عالی استان اظهار کرد: از جمله مشکلات ما مسائل انباشته بانکی بوده است. از مجموع ۸۰۰ هزار تن سیب در سردخانه ها، زیر ۳۰۰ هزار تن در سردخانه وجود دارد و این امر بخاطر تلاشهای استان در بحث صادرات و رفع موانع گمرکی بوده است.

شهریاری با اشاره به تاثیرگذاری مرز در توسعه اقتصادی استان گفت: مرزها در توسعه اقتصادی استان تاثیر مثبت داشته اند. در سال ۱۳۹۶ میزان صادرات استان ۴۶۰ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۷ این رقم به یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار رسید. از ابتدای امسال نیز این رقم به یک میلیارد و ۶۹۶ میلیون دلار رسیده است و اگر شرایط آب و هوایی اجازه بدهد تا قبل پایان سال به ۲ میلیارد دلار می رسد.

وی گفت: باید از ظرفیت مرز بیش از اینها استفاده شود. ۶ بازارچه داریم که داریم از ظرفیت شان برای توسعه اقتصادی بهره می بریم. بازارچه مرزی ساری سو در ماکو در مراحل نهایی قرار دارد. بازارچه های پیر احمد کندی و شیخ سیلو نیز کارهای مقدماتی طی شده و به زودی راه اندازی می شوند.