استاندار آذربایجان‌غربی:

تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است / آذربایجان غربی پیشران تحقق هدف گذاری تجارت بین ایران و ترکیه است / برای روانسازی فعالیت های گمرکی، مدیریت واحد در مرزها ضروری است

تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است / آذربایجان غربی پیشران تحقق هدف گذاری تجارت بین ایران و ترکیه است / برای روانسازی فعالیت های گمرکی، مدیریت واحد در مرزها ضروری است
استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، گفت: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها نه تنها عاملی برای پیشبرد اهداف نیست، بلکه به مانعی برای انجام کارها و توسعه نیز تبدیل شده است و می طلبد با ایجاد مدیریت یکپارچه و واحد در فعالیت های گمرگی استان، تجارت مرزی روانسازی شود.

محمدصادق معتمدیان در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی که با حضور رییس کل گمرک ایران برگزار شد، افزود: تعدد ارگانهای تصمیم گیر سبب شده تا در صورت کم کاری یک دستگاه، مسیر توسعه در پایانه‌های مرزی مختل و یا روند کندی داشته باشد.

وی با اشاره به افزایش اختیارات استانداران برای ایجاد مدیریت واحد در پایانه های مرزی ادامه داد: خوشبختانه رییس جمهور اختیارات لازم برای مدیریت واحد در مرزها را صادر کردند که به زودی نتایج این تصمیم خوب در مدیریت واحد و روانسازی فعالیت های گمرکی در پایانه های مرزی استان، نمایان خواهد شد.

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه زیرساخت‌های گمرکات، اظهار کرد: گمرکات استان هم راستا با افزایش مبادلات اقتصادی توسعه نیافته اند، که رفع این مشکل به یک بازنگری اساسی نیاز دارد.

وی با انتقاد از نگاه جزیره‌ای به مرزها، گفت: نوع نگاه به مرزها باید بین‌المللی و فرامرزی باشد چرا که نگرش شهرستانی در مدیریت مرزها مانع توسعه زیرساختی آنها شده و باید با استفاده از ظرفیت های ملی و اعتبارات کشوری زیرساخت ها و امکانات پایانه های مرزی گسترش و توسعه یابد.

معتمدیان با اشاره به نقش مرزها در توسعه اقتصادی برای جلوگیری از اثرگذاری تحریم‌ها، اظهار کرد: اگر معتقد به توسعه اقتصادی هستیم باید ایجاد زیرساخت در مرزها مدنظر قرار گیرد.

وی آذربایجان‌غربی را پیشران تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه دانسته و یادآور شد: برا رسیدن به تجارت 30 میلیارد دلاری هدف گذاری شده بین دو کشور ایران و ترکیه، آذربایجان غربی می تواند نقش موثری داشته باشد.

معتمدیان همچنین با تاکید بر بهره مندی از ظرفیت ریلی در بحث ترانزیتی، افزود: بهره مند نشدن از ظرفیت ریلی سبب افزایش قیمت تمام شده کالا می شود و در این زمینه ارتقای توانمندی ها و توسعه حمل و نقل ریلی در استان در راستای اقتصادی کردن خط حمل و نقل ریلی ضروری است.
 
در این جلسه استاندار آذربایجان غربی در تماس تلفنی با معاون وزیر راه و شهر سازی و رییس راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور ضمن گزارش گیری از آخرین وضعیت احداث پایانه مرزی رازی ، خواستار رفع موانع و مشکلات و جانمایی فعالیت های گمرکی و موارد مورد نیاز گمرک ایران در بهره برداری از این پایانه مرزی شد.