معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی:

آثار و تبعات کاهش نرخ جمعیت برای مردم تبیین شود

آثار و تبعات کاهش نرخ جمعیت برای مردم تبیین شود
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به کاهش نرخ رشد در کشور و در استان گفت: دستگاه های فرهنگی و آموزشی و رسانه ها بویژه صدا و سیما بصورت جدی به این مسئله ورود کرده و آثار و تبعات کاهش نرخ جمعیت را برای مردم تبیین کنند.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، علی مصطفوی در روز سه شنبه در دومین جلسه شورای راهبردی جمعیت استان و دومین جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع استان، با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر صدور شناسنامه برای همه فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی با پدر خارجی گفت: با صدور شناسنامه برای این فرزندان بخش قابل توجهی از مشکلات این افراد در حوزه هویتی حل می شود. 

وی ادامه داد: در گذشته فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که بالای ۱۸ سال سن داشتند شناسنامه اعطا می‌شد که این قانون خلاءهایی داشت که مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت قانون اعطای تابعیت به همه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی توسط مجلس شورای اسلامی و همکاری سایر نهادها تصویب و به همه استان‌های سراسر کشور ابلاغ و اعلام شد.

وی در ادامه با اشاره کاهش نرخ رشد در کشور و به تبع آن در آذربایجان غربی اظهاد داشت : بدون شک کاهش نرخ رشد موجب بروز مشکلات جدی برای آینده کشور خواهد شد و ضروری است دستگاه های فرهنگی و آموزشی و رسانه ها و بویژه صدا و سیما بصورت جدی به این مسئله ورود کرده و آثار و مشکلات کاهش نرخ جمعیت را برای مردم تبیین کنند. 

وی همچنین با اشاره به بروز برخی از مشکلات در خصوص روند ثبت وقایع حیاتی در مناطق حاشیه شهرهای استان، گفت: دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری با کمک دفاتر تسهیل گردی در این زمینه اطلاعات و آمارهای موجود را برای تصمیم گیری به این کارگروه ارائه دهند. 

وی همچنین با اشاره به ارائه طرح تحقیقاتی در زمنیه کاهش باروری در استان، گفت: مجریان این طرح نظرات دستگاه های اجرایی استان را در روند اجرای این طرح احصاء کرده و برای تصویب نهایی، آن را در کارگروه فرهنگی ، اجتماعی سلامت و زنان شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارائه دهند.

در این جلسه اولین شناسنامه صادر شده برای فرزند زیر ۱۸ سال حاصل از ازدواج مادر ایرانی با پدر خارجی در آذربایجان غربی صادر و اهدا شد.