متن سخنرانی استاندار آذربایجان غربی در مراسم گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت

متن سخنرانی استاندار آذربایجان غربی در مراسم گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت
متن سخنرانی محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در مراسم گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت

▪️ متن سخنرانی محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در مراسم گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت


بسم الله الرحمن الرحیم 

با عرض سلام به محضر مهمانان ارجمند، مردم فهیم، صبور و نجیب شهرستان مقاوم سردشت ؛ در ابتدا خیرمقدم عرض میکنم خدمت جناب آقای دهقانی معاون محترم حقوقی وزارت امور خارجه، برادر ارجمندم جناب آقای موسوی سخنگوی محترم وزارت امور خارجه، خانواده معظم و معزز شاهد و ایثارگر، مدیران و مسئولین محترم 
 
هفتم تیر که مصادف با سی و دومین سالگرد بمباران شیمیایی مردم  
بی دفاع و مظلوم سردشت توسط رژیم بعثی عراق است و به حق توسط  
جمهوری اسلامی ایران به روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی نامگذاری شده ، سالگرد گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و جانبازان عزیز و غیوری است که صدای مظلومیتشان بر تارک تاریخ نقش بسته است. 
 
اگر چه هنوز که هنوز است مصدومین شیمیایی با سرفه های دردناک خونی،  
زخم هایی که سر باز می کند، تب های شبانه و رعشه های گاه به گاه عادت کرده اند اما بغض عزیزانی که در این واقعه تلخ به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند راه گلو را بر هر خانواده سردشتی می بندد. زمان سال هاست که برای بازماندگان بمباران شیمیایی سردشت مرده است و نمی گذرد. نفس سردشت هنوز تنگ است از سپیده دمی که در هفتم تیر ۱۳۶۶ بوی لیمو می داد!  

حضار عزیز ؛ مهمانان ارجمند!  

آذربایجان غربی این کهن دیار عرصه مقاومت و ایثار با فرهنگی غنی و تاریخ ساز در هشت سال دفاع مقدس همواره نقشی بی بدیل داشته و اقوام و ادیان  
این سرزمین در دفاع از ایران رشادت هایی ماندگار خلق کرده اند. سردشت اگر چه زخمی عمیق بر تن دارد و بواسطه آن می تواند نماد جهانی عاری از سلاح شیمیایی لقب بگیرد، اما به طور قطع همت والای مردمانش، زیبایی ها و داشته های خدادایش توان آن را دارد تا این سرزمین انگور سیاه و آبشار شلماش را به عنوان مقصدی امن و خاطره انگیز برای گردشگران فراهم سازد. 
 
سردشت اولین شهر قربانی فاجعه شیمیایی، فقط نماد مظلومیت ایران نیست، نماد برخورد دوگانه مجامع بین المللی در جهت تامین منافع ابرقدرت ها نیز هست. داستان تلخی که امروز نیز دشمنان نظام به انحا و اشکال مختلف برای مردم ایران تدارک دیده اند و از هیچ کوششی برای دستیابی به اهداف ددمنشانه شان دریغ نمی ورزند. 
 
اوضاع سیاسی امروز که برآمده از خودخواهی و زیاده خواهی کشورهایی است که تاریخ نشان داده همواره کینه اقتدار و آزادی خواهی این ملت را داشته و دارند، با وجود همه فشارهای سیاسی و اقتصادی اما ملت ایران یکصدا و مقتدر  
در مقابل این زیاده خواهی ها ایستاده و  باصلابتر از همیشه در مسیر تحقق  
آرمان های رفیع خود گام برمی دارند.

 ایران عزیز بارها و بارها اعلام کرده که  
سلاح هسته ای و کشتارجمعی که مدعیان دروغین حقوق بشر یدطولانی در استفاده از آن دارند، در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته و با اینکه خود قربانی تروریسم و سلاح های شیمیایی است اما همواره مخالف کاربرد چنین سلاح هایی بوده است. 
 
گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت نیز فرصت مغتنمی است تا ضمن تلاش برای جهانی عاری از سلاح شیمیایی، مسئولیت جامعه بین المللی در قبال آلام و رنج های مصدومین این جنایت جنگی یادآوری شود و به منظور جبران بخش ناچیزی از صدمات وارده به مصدومین شیمیایی و خانواده های آنها با احساس مسئولیت به وظیفه حقوقی و اخلاقی خود در این رابطه عمل کنند. 

زندگی قهرمانانی چون استاد قادر مولان پور و دیگر شهدا و جانبازان این دیار اگر چه در کتاب های درسی نیامده اما لحظه لحظه رشادت این عزیزان امروز باید به عنوان نمادهای مقاومت و ایثار برای تحکیم و توسعه سرمایه های اجتماعی به نسل های امروز و فردا منتقل گردد تا فرزندان ما بدانند که سردشت این نماد مقاومت و غیرت چگونه در خود مردان رشید و زنان فهیمی را پرورش داده تا نام بلند ایران را در دفتر مقاومت به ثبت جهانی برسانند. 
 
با وجود همه تلاش هایی که برای کاستن از آلام مردم مقاوم سردشت رخ داده  
اما این اتفاقات کافی نبوده و دولت تدبیر و امید در راستای قدردانی از رشادت و صبوری این مردم نجیب فعالیت هایی را در خصوص تامین نیازهای بهداشتی درمانی، پرونده های ایثارگری، ساخت یادمان، بهبود شاخص های حمل و نقلی و... اجرا و دردست اقدام دارد که امیدواریم با تکمیل این روند و تداوم آن بتوانیم سهمی اندک در تکریم این مردم رشید عهده دار شویم. 
 
آبادانی و توسعه شهرستان سردشت متفاوت تر از قبل به همت شما مردم و  
مسئولین در دستور کار قرار گرفته تا زدودن رخت محرومیت بتواند تسکین دهنده آلام و تاول های مردم باشد و ریه هایش در فضای آکنده از برابری و توسعه به تنفس درآید. خود را مکلف و موظف به تغییر در سیمای آبادانی این سرزمین می دانیم و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی ورزیم. 

سردشت این سرزمین مقاوم در پهنه دیار آذربایجان غربی قهرمان، امروز باید علاوه بر اینکه صدای مظلومیت آن به گوش جهانیان برسد، باید زیبایی ها محصور در خود، از جنگل های سرسبز، انگور سیاه و طبیعت بکر و جاذبه های نقطه صفر مرزی را در کنار بهره مندی از مردمانی رشید و فرهیخته که همواره زبانزد هستند را به ایران و جهان معرفی کند تا ظرفیت گردشگری این دیار همچون صدای خروشان آبشار شلماش در جغرافیایی گردشگری ایران به صدا درآید.
 
اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره رشادت،مقاومت و مظلومیت همه شهیدان و جانبازان شیمیایی عزیز شهرستان سردشت مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده های معزز شهدای این فاجعه غم انگیز اعلام می دارم.