استاندار آذربایجان غربی:

آذربایجان غربی باید نقش کلیدی در مبادلات تجاری ایران با ترکیه داشته باشد

آذربایجان غربی باید نقش کلیدی در مبادلات تجاری ایران با ترکیه داشته باشد
استاندار آذربایجان غربی گفت: عقب افتادگی های تاریخی در آذربایجان غربی با جذب و حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی قابل جبران است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان عصر امروز در نشست مشترک با سرمایه‌گذار منطقه ویژه اقتصادی ارومیه - سرو با اشاره به مزیت های اقتصادی منطقه، افزود: برای تسریع در روند رونق منطقه ویژه اقتصادی سرو، نباید سرمایه گذاری در این منطقه را محدود به منابع دولتی کرد و نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم.

وی در ادامه با تاکید بر تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در آذربایجان غربی و به ویژه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی استان، خاطرنشان کرد: در کنار آماده سازی زیرساخت ها، از سرمایه گذاران باسابقه که عملکرد درخشان آنها در گذشته گواهی بر توانمندیشان می باشد، جهت سرمایه گذاری در استان دعوت شده است.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به تکلیف قانونی تحقق 4.5 درصد رشد سرمایه گذاری در استان، افزود: برگزاری جلسات کارگروه جذب و حمایت از سرمایه گذار و همچنین تداوم یکشنبه های تولید، در راستای رونق بخش تولید و سرمایه گذاری در آذربایجان غربی انجام می شود.

معتمدیان روانسازی و آماده سازی بستر سرمایه گذاری در استان را نیز ضروری دانسته و تصریح کرد: عقب افتادگی های تاریخی در آذربایجان غربی با جذب و حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی قابل جبران است.

وی در ادامه با اشاره به موانع پیش روی رونق مناطق آزاد و ویژه اقصادی در سطح استانی که به عنوان دروازه کشور به اروپا شناخته می شود، افزود: با کارهای مطالعاتی، برنامه های مدون و جامع اجرایی و بررسی و پیگیری در شورای برنامه ریزی و توسعه استان، می توان شاهد جذب سرمایه گذار و توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آذربایجان غربی بود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین طی مراحل قانونی و رعایت مباحث مطالعاتی و زیست محیطی در پیشبرد طرح های توسعه ای استان را بسیار بااهمیت اعلام کرده و یادآور شد: تکمیل زنجیره های تولید در صنایع مختلف امری ضروری است.

معتمدیان با اشاره به مزیت های فراوان استان که زمینه را برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم ساخته، افزود: در آذربایجان غربی به عنوان شاهراه و مسیر اصلی جهت دسترسی به بسیاری از کشورهای منطقه و بنادر بزرگ خارجی، متاسفانه از ظرفیت های ترانزیتی و بازارچه های آن آنگونه که باید استفاده نشده و این نگاه باید تغییر یابد.

وی در پایان، تاثیر مدیریت واحد مرزی که اخیراً بر عهده استانداران نهاده شده را در رفع بسیاری از موانع ترانزیتی و توسعه مرزی، قابل توجه دانسته و گفت: آذربایجان غربی به عنوان تنها استان دارای مرز مشترک با ترکیه، باید نقش کلیدی در مبادلات تجاری ایران با این کشور همسایه داشته باشد.