پیام استاندار آذربایجان غربی به مناسبت هفته ملی مهارت

پیام استاندار آذربایجان غربی به مناسبت هفته ملی مهارت
استاندار آذربایجان غربی در پیامی هفته ملی مهارت را گرامی داشت.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ متن کامل این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در عصر حاضر مهارت به فضیلتی تبدیل شده است که دانایی و توانایی را از دنیای دانش تئوری به فضای واقعی کار متصل می کند. همه می دانیم که مهارت نه تنها تعالی اقتصادی بلکه تعالی اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی را هم می تواند به دنبال داشته باشد.

تحولات چشمگیری که امروز در دنیا شاهد آن هستیم و شیوع بیماری کرونا نیز این تغییرات را سرعت بخشید، بیش از هر زمان دیگری ضرورت بهره مندی از مهارت های نوین برای کسب قدرت و ثروت در بازار کار داخلی و جهانی را نمایان می سازد. در این بین افرادی پیروز میدان سخت نبرد با تغییر در باورهای مهارتی کهنه هستند که توانسته اند از عنصر مهم زمان برای فراگیری مشاغل نوینی چون هوش مصنوعی، رباتیک و کسب و کارهای الکترونیک بهره ببرند. 

در جامعه امروز که مهارت آموزی پیش نیازی برای توسعه و رشد متوازن محسوب می شود، تعریف هماهنگ و یکپارچه از آموزش های مهارتی اجتناب ناپذیر است. لذا ضروری است که متولیان امر آموزش ، اعم از آموزش و پرورش، دانشگاه و سازمان آموزش فنی و حرفه ای هم سو و همدل در ارتقای ‌فرهنگ ملی مهارت و همسان سازی آموزش ها متناسب با بازار روز کوشا باشند و این مهم، عزم جهادی و با برنامه را می طلبد.

آذربایجان غربی به جهت بهره مندی از ظرفیت مهم نیروی جوانی و تحصیل کرده اما عمدتا فاقد بهره مندی از یک مهارت کاربردی، بیش از هر زمان دیگری به توسعه این آموزش ها در بستر جامعه و در محیط های دانشگاهی و عمومی نیاز دارد. توسعه پایدار در این خطه به نیروهائی با مهارت نیاز دارد تا بتوانند چرخ توسعه را با هزینه کمتر به حرکت در آورند و با تغییر نگرش ها به کسب گوهر گرانبهای مهارت ها مبتنی بر شایستگی های حرفه ای گام بردارند.

آغاز هفته ملی مهارت را که فرصت مناسبی است برای بازخوانی اقدامات هدفمند در راستای توسعه فرهنگ آموزش های مهارتی به همه مهارت آموزان، مربیان و استاد کاران، هنرجویان و کارآفرینان در بخشهای دولتی و خصوصی تبریک گفته و موفقیت همگان را از درگاه خداوند متعال  خواستارم.

محمدمهدی شهریاری
استاندار آذربایجان غربی