وزیر جهاد کشاورزی: آذربایجان غربی قطب کشاورزی و بهشت باغداری ایران است

وزیر جهاد کشاورزی: آذربایجان غربی قطب کشاورزی و بهشت باغداری ایران است
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سهم 33 درصدی آذربایجان غربی در تولید سیب کشور، بر لزوم افزایش صادرات این محصول به بازار مصرف کشورهای همسایه تاکید کرد.

 

 

سیدجواد ساداتی نژاد امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه نیازمند بانک اطلاعاتی جامع در بخش کشاورزی برای برنامه ریزی منسجم هستیم، اظهار کرد: چرخه اقتصاد با واردات و صادرات رونق می‌گیرد و بخش کشاورزی نیز در مقایسه با سایر بخش‌ها در این زمینه از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

 

وی افزود: مشکلات امروز در بخش کشاورزی مخصوصاً سیب درختی، مربوط به گذشته است و نیاز است با کمک هم این چالش ها را مرتفع کنیم. 

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در دولت سیزدهم برای تقویت بخش کشاورزی 5 اولویت اصلی داریم که با برنامه مشخص اجرایی می‌کنیم، گفت: ایجاد رصدخانه آمار در وزارت کشاورزی نخستین برنامه ما است که تا پایان 1401 فاز اولش را ایجاد می‌کنیم تا براساس آن برنامه ریزی های بهتری انجام شود. 

 

ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه آذربایجان غربی قطب کشاورزی و بهشت باغداری ایران به شمار می‌رود، افزود: برای وزارت جهاد کشاورزی، آذربایجان غربی از استان‌هایی است که در امنیت غذایی ایران حائز اهمیت بوده و نگاه ویژه ای به این استان داریم. 

 

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه سهم کشاورزی از تولید ناخالص ملی 11.7 درصد است، اظهار کرد: متأسفانه در بخش کشاورزی ارزش افزوده نداریم و عمدتاً خام فروش هستیم. 

 

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل نبود برندسازی، اغلب محصولات ایرانی با برند کشورهای دیگر به فروش می‌رسد و دلیل آن نداشتن نگاه اقتصادی به بخش کشاورزی است. 

 

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد:  صادرات اصل مهمی در رونق کشاورزی پایدار است و برای بهتر شدن وضعیت و توسعه شرایط مطلوب‌تر این موضوع، برای هر کشور همسایه میز دیپلماسی اقتصادی ایجاد شده است. 

 

وی با اشاره به اینکه باید گواهی سلامت برای همه محصولات کشاورزی کشور صادر شود، تصریح کرد: با صدور گواهی سلامت، محصول ایرانی بدون دغدغه در داخل و خارج به مصرف می‌رسد. 

 

ساداتی نژاد دیپلماسی غذایی را چهارمین برنامه محوری این وزارت خانه اعلام کرد و گفت: سهم حضور کشور ما فقط 2 درصد از سبد غذایی کشورهای همسایه است که باید تلاش کنیم سهم خودمان را در این سبد ارتقاء دهیم و در بخش صادرات سیب نیز در سال آتی کارهای مهمی انجام خواهد گرفت که آذربایجان غربی به عنوان قطب تولید سیب محور آن است. 

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه جشن سنددار شدن تمامی اراضی کشاورزی کشور تا پایان دولت سیزدهم برگزار می‌شود، گفت: در حال حاضر 4 درصد از اراضی کشاورزی کشور سنددار هستند که در تلاش هستیم تا پایان دولت سیزدهم جشن سنددار شدن تمامی اراضی کشاورزی کشور برگزار شود. 

 

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: در بحث سیب درختی نیاز است به بخش کشاورزی قراردادی توجه ویژه شود و برای این کار نیازمند استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و تشکلها در این زمینه هستیم. 

 

وی اضافه کرد: در بخش کشاورزی، سرمایه گذاری بسیار پایین است بنابراین با کمک صندوق های سرمایه گذاری و بانک کشاورزی باید کار را پیش ببریم و لازم است بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری در این بخش حمایت کنیم. 

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه برای رونق صادرات محصولات کشاورزی نیازمند توجه به تهاتر هستیم، بیان کرد: سهم سرمایه گذاری در 40 سال گذشته 4 درصد بوده که با حمایت بانک کشاورزی یک بسته حمایتی به ارزش 2 هزار میلیاردی برای آذربایجان غربی آماده شده است که در سفر آینده هیئت دولت اعلام خواهد شد. 

 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه صادرات دام متوقف نمی‌شود، افزود: برای تنظیم بازار داخلی محدودیت‌هایی در صادرات دام انجام می‌شود و همچنین هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب دامدار کارت به دامداران در سطح کشور تخصیص یافته است. 

 

ساداتی نژاد عنوان کرد: توسعه کشاورزی قراردادی از اولویت‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی است که امسال 250 هزار هکتار از گندم زارهای کشور به صورت قراردادی زیر کشت رفت و در نظر داریم در سال آینده این سطح را تا 2 میلیون هکتار افزایش بدهیم و در سایر محصولات زراعی و باغی نیز این طرح را اجرا کنیم.