روز جمعه انجام گرفت؛

بازدید استاندار آذربایجان غربی از جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه

بازدید استاندار آذربایجان غربی از جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه
استاندار آذربایجان غربی به منظور بررسی وضعیت احیای دریاچه ارومیه از جزایر مختلف پارک ملی دریاچه بازید نمود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ محمدمهدی شهریاری امروز جمعه ضمن بازدید از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه با حضور در جزایر اشک و کبودان ضمن قدردانی از تلاشهای محیط بانان از آخرین وضعیت این جزایر نیز آگاه شد.

مقام عالی استان در حاشیه این بازید با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه روزهای امید بخشی را سپری می کند گفت: به لطف خدا و تلاشهای صورت گرفته در قالب پروژه احیای دریاچه ارومیه، حال این نگین آبی امروز خوب است.

شهریاری افزود: حجم آب موجودی دریاچه ارومیه از ۵ میلیارد متر مکعب فراتر رفته و این ماحصل عنایت خداوند و تلاش متولیان امر در اجرای احیای دریاچه ارومیه است.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد:  تراز و سطح دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش دارد و در حال حاضر ۵٫۰۵ میلیارد متر مکعب حجم آب موجود دریاچه  است.

وی افزود: شرایط امروز در مقایسه با سال شروع طرح نجات ملی دریاچه ارومیه حاکی از آن است که حجم آب ۳٫۲ میلیارد متر مکعب در حجم افزایش یافته است.

شهریاری سرمایه گذاری برای احیای دریاچه ارومیه، حفاری تونل برای انتقال آب به دریاچه، کاهش مصرف آب سدها، ساماندهی رودخانه های منتهی به دریاچه و اجرای طرح های کشاورزی پایدار را از جمله اقدامات دولت تدبیر و امید عنوان نمود.

وی احیای جزایر دریاچه، پایان طوفان های نمکی و رونق گردشگری را از جمله نکات امید بخش احیای دریاچه ارومیه عنوان نمود و گفت: دو طرح بزرگ سد اشنویه و سد کانی سیب و تونل انتقال آب زاب از جمله پروژه هایی است که امسال به بهره برداری می رسد و نقش مهمی در تثبیت و احیای کامل دریاچه ارومیه خواهند داشت.

شهریاری احیای دریاچه ارومیه را نخستین مصوبه دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: رئیس جمهور و هیات دولت برای تحقق این وعده با اختصاص هزاران میلیارد تومان اعتبار توانسته اند شرایطی امید بخش برای این نگین محجوب رقم بزنند.