ارائه گزارش اقدامات انجام شده در منطقه زلزله زده خوی توسط معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی

ارائه گزارش اقدامات انجام شده در منطقه زلزله زده خوی توسط معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در برنامه گفتگوی ویژه خبری گزارشی از اقدامات انجام شده در منطقه زلزله زده قطور خوی ارائه کرد .

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی آیدین رحمانی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی گفت : بر اثر وقوع دو زمین لرزه با قدرت بالا و بیش از ۳۰ پس لرزه در منطقه قطور خوی و سلماس به ۶ هزار و ۱۳۰ واحد مسکونی خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصد وارد شد.

 

وی افزود: در اثر زمین لرزه های به وقوع پیوسته خوشبختانه خسارت جانی نداشتیم و ۱۲۷ نفر دچار آسیب شدند که ۱۰ نفر بستری و مابقی افراد بصورت سرپایی مداوا شدند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: دستگاه های اجرایی در امدادرسانی و اسکان اضطراری زلزله زدگان خوب عمل کردند ، همچنین نقش آفرینی که سپاه و مرزبانی در ایجاد آرامش و توزیع اقلام امدادی داشتند بسیار حائز اهمیت و قابل تقدیر است.

 

وی با اشاره به توزیع اقلام اولیه در بین زلزله زدگان اظهار داشت: نزدیک به ۵ هزار چادر، ۴۵۰۰ وسیله گرمایشی و ۴۵۰۰ جیره غذایی ۷۲ ساعته در بین زلزله زدگان توزیع شد.

همچنین برای بیش از ۴ هزار راس دام مکان نگهداری ایجاد شد و با هماهنگی دامپزشکی، بهداشت و محیط زیست بیش از ۸۰۰ راس دام تلف شده نیز بصورت بهداشتی دفن شد.

 

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: مردم نوعدوست کشور و استان مشارکت خوبی برای کمک رسانی به زلزله زدگان دارند و تصاویر زیبایی از ایثار و همدلی را در منطقه رقم زده اند. مقرر گردید این کمک ها با نظارت فرمانداری و بخشداری و توسط هلال احمر و نظارت بهداشت بطور عادلانه در بین مردم توزیع شود.

 

رحمانی اضافه کرد: برای حل مشکل تغذیه آسیب دیدگان با توجه به حساسیت مسئله به جهت احتمال شیوع بیماری های واگیر دار و نیز بحث کرونا مقدمات تهیه غذای بهداشتی فراهم شد و امروز نیز با کمک نهادهایی چون سپاه و ستاد فرمان اجرایی حضرت امام(ره) و نیز مردم روزانه نزدیک به ۴ هزار پرس غذای گرم در منطقه توزیع می شود.

 

وی گفت: به منظور سرعت بخشی به روند آوار برداری تعداد ماشین آلات سنگین به ۱۰۰ دستگاه رسید و تاکنون مراحل آوار برداری ۶۲ روستا علیرغم محدودیت راههای دسترسی و شرایط جغرافیایی منطقه انجام شده است.

 


معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه با تدبیر استاندار محترم آذربایجان غربی تمامی اماکن روستایی نوار ۲۰ کیلومتر مرزی در برابر حوادث مختلف بیمه شده اند و این مسئله شامل تمامی اماکن آسیب دیده در قطور می شود، گفت: در همان روز دوم وقوع زمین لرزه نمایندگان بیمه در منطقه حضور داشته و نسبت به ارزیابی خسارت ها اقدام نمودند. 

همچنین جلسات مختلفی با شرکت بیمه گذار برگزار و مقرر گردید تا در سریعترین زمان ممکن خسارت های اماکن آسیب دیده تا سقف ۳۰ میلیون تومان پرداخت شود.

 

رحمانی اظهار امیدواری کرد تا با فراهم شدن حضور فعال نهادهای متولی در بحث آوار برداری هر چه سریعتر مرحله بازسازی شروع بشود.

 

وی گفت : با توجه به اهمیت بحث رعایت بهداشت در منطقه ۱۰۰ نفر نیروی علوم پزشکی در ۷ اکیپ در منطقه حضور داشتند و نسبت به رصد و کنترل بیماری های احتمالی، معاینه بیماران و توزیع بسته های بهداشتی رایگان اقدام نمودند و خوشبختانه تا به امروز در زمینه بهداشتی مشکل خاصی در منطقه بروز نیافته است.

 

رحمانی از توزیع ۲۵۰۰ بسته بهداشتی به کمک مردم در بین زلزله زدگان خبر داد و گفت: توزیع این اقلام بهداشتی همچنان ادامه دارد.

همچنین برای جبران خسارت احشام تلف شده به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم نیز جلسات و هماهنگی های مختلفی صورت گرفت و جهاد کشاورزی در این زمینه در حال انجام به تعهدات خودش است.

 

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی افزود: تلاش برای رفع نواقص موجود و سرعت بخشی به آوار برداری و برنامه ریزی برای شروع بازسازی را در اولویت داریم.

 

رحمانی در پایان گفت : از نیروهای مسلح بویژه سپاه و مرزبانی، صداوسیما و رسانه ها، مردم و دستگاه های اجرایی در مسیر امدادرسانی به مردم آسیب دیده تقدیر می کنیم.