معاون استاندار خبر داد؛

افزایش 74 درصدی صادرات از مرزهای آذربایجان غربی

افزایش 74 درصدی صادرات از مرزهای آذربایجان غربی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی خبر داد : امسال میزان صادرات و واردات از مرزهای آذربایجان غربی به ترتیب  74 و 72 درصد افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، بهنام شهدی که امروز به شهرستان پلدشت سفر کرده بود در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر به صادرات ۹ ماهه امسال اشاره کرد و گفت :  میزان صادرات در ۹ ماهه امسال یک میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۷۴ درصد افزایش را نشان می دهد و پیش بینی می شود این میزان صادرات تا پایان سال به حدود ۲ میلیارد دلار برسد.

وی افزود: در همین مدت  ۶۵۰ میلیون دلار واردات از مرزهای استان صورت گرفته که ۷۲ درصد افزایش را نشان می دهد و نشان از مثبت بودن تراز تجاری است.

شهدی در ادامه به ساماندهی زیرساختهای بازارچه های مرزی استان اشاره نمود و اظهار داشت: توسعه صادرات غیرنفتی برای تثبیت اشتغال و توسعه پایدار و اشتغال مرزنشینان از اهدافی است که دنبال می شود و با ارائه راهکارهای مناسب در صدد رفع مسائل و مشکلاتشان در زمینه صادرات و واردات هستیم.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ادامه داد: در آذربایجان غربی ۶ بازارچه مرزی وجود دارد  که ۴ بازارچه مرزی بر اساس مصوبه هیات وزیران در سال ۹۶ در گمرمات ادغام شدند و امور مربوط به پیله وری را توسط همین گمرکات انجام می دهند. همچنین ۲ بازارچه نیز بصورت مستقل زیر نظر فرمانداریها و استانداری فعالیت می کنند.
 
بهنام شهدی خاطرنشان کرد: امسال ۱۸۰ میلیون دلار در سه بخش به بازارچه های مرزی و برای تجارت مرزی ، بازارچه های مرزی و پیله وران اختصاص یافته است.