استاندار آذربایجان غربی:

مرزهای آذربایجان غربی نیازمند توجه ویژه و ملی است

مرزهای آذربایجان غربی نیازمند توجه ویژه و ملی است
استاندار آذربایجان غربی گفت: یکی از اولویت های دولت سیزدهم، توجه به مبادلات تجاری و مرزی و روان سازی فرایندهای تجاری در مرزهاست.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، استاندار آذربایجان غربی با اشاره به هدف گذاری 30 میلیارد دلاری تجارت بین ایران و ترکیه گفت: آذربایجان غربی با توجه به اینکه تنها استان مرزی با ترکیه است، بیشترین نقش را در تحقق این برنامه ریزی دارد که باید زیرساخت های آن را فراهم کنیم.

محمدصادق معتمدیان امروز در جمع مردم قطور خوی افزود: یکی از اولویت های دولت سیزدهم، توجه به مبادلات تجاری و مرزی و روان سازی فرایندهای تجاری در مرزها بوده و آذربایجان غربی نیز از مهمترین استان ها در این خصوص به شمار می رود.

وی با اعلام اینکه آذربایجان غربی با وجود مرز 967 کیلومتری با سه کشور و بهره مندی از بیشترین پایانه های صادراتی و گمرکات و همچنین تنها مرز اختصاصی با کشور ترکیه، پیشرو در مبادلات تجاری با کشورهای همسایه به شمار می رود، خاطرنشان کرد: تنها مسیر ریلی ایران به ترکیه در آذربایجان غربی بوده و به نوعی، این استان دروازه ورودی به اروپا محسوب می شود که باید بیشتر از این ظرفیت مرزی برای توسعه استفاده کنیم.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به اینکه در سفر اخیر رئیس جمهور، توجه ویژه ای به توسعه و مدیریت مرزی در استان شد، افزود: یکی از موضوعاتی که همواره موجب شده در مرزها ناهماهنگی داشته باشیم، عدم وجود مدیریت واحد است اما با اختیاراتی که به استان ها داده شد، مدیریت مرز به استان تفویض می شود و موجب رونق این بخش خواهد شد.

معتمدیان با تاکید بر اینکه نگاه به مرز باید ملی و بین المللی باشد، گفت: مرزهای آذربایجان غربی به طور قطع نیاز به توجه ویژه و ملی دارد و تکمیل جاده های منتهی به مرزها در راستای رونق منطقه در سفر اخیر رئیس جمهور به استان مورد توجه قرار گرفت.

وی در ادامه توجه به زیرساخت های مرزی را ضروری دانسته و افزود: در این خصوص برنامه ریزی های بسیار خوبی صورت گرفته که می تواند در رونق تجارت مرزی و استفاده بهینه از فرصت مرز بسیار موثر باشد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین بر اقتصادی کردن زیرساخت های ریلی استان تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه ما نتوانسته ایم استفاده اقتصادی از حمل و نقل عمومی به ویژه در حوزه ریلی و هوایی داشته باشیم و همین امر زمینه استفاده کمتر از فرصت های این بخش را موجب شده است.

معتمدیان با اعلام اینکه امروز این استان یکی از امن ترین مرزهای کشور را دارد، افزود: در این خصوص مدیون همراهی و تعامل مرزنشینان و جانفشانی مرزبانان و نیروهای نظامی و انتظامی هستیم که البته باید از این امنیت به سود توسعه مناطق مرزی استفاده شود.

وی در ادامه توجه به مرزنشینان را یکی از اولویت های دولت سیزدهم اعلام کرده و یادآور شد: در این خصوص ساماندهی بازارچه ها و مبادلات مرزی با جدیت در دستور کار قرار دارد.

معتمدیان همچنین با اشاره به برگزاری جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی آذربایجان غربی با محوریت شهرستان خوی در بعد از ظهر امروز گفت: در این جلسه مصوباتی برای توسعه شهرستان خوی در بخش های مختلف و شهرها و روستاهای آن خواهیم داشت که امیدواریم زمینه رضایت بیش از پیش مردم را فراهم کند.