با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار جلسه فوق العاده کارگروه تنظیم بازار آذربایجان غربی برگزار شد

با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار جلسه فوق العاده کارگروه تنظیم بازار آذربایجان غربی برگزار شد
با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار جلسه فوق العاده کارگروه تنظیم بازار آذربایجان غربی برگزار شد.

رضا حسینی در جلسه کارگروه تنظیم بازار آذربایجان غربی افزود: ساماندهی بازار گوشت استان به ویژه گوشت مرغ در اولویت است و تامین و افزایش ذخیره نهاده ها جزو اقدامات در دست اجرا به این منظور به شمار می رود.

وی ادامه داد: نظارت بیشتر بر این موضوع نیز باید جزو برنامه نهادهای ناظر بازار باشد و از بازرسان و نظارت کنندگان صادق و تحلیلگر و فعال و آگاه به مسایل روز اقتصادی استفاده شود تا بتوان بازار را مدیریت کرد.

وی اضافه کرد: نحوه تامین و توزیع گوشت قرمز و سفید در استان در آستانه سال جدید بسیار مهم بوده که با تامین به موقع نهاده های دامی و خوراک طیور می توان به بهترین وجه آن را مدیریت کرد.

حسینی اضافه کرد: آذربایجان غربی در تولید گوشت قرمز و سفید قادر است علاوه بر تامین نیاز خود به رفع بخشی از نیازهای سایر استان ها هم کمک کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: این استان دارای دامداری های سنتی بسیاری است که تبدیل آنها به صنعتی یک نیاز در راستای افزایش تولید است.

حسینی بیان‌ کرد: اتخاذ تصمیماتی برای ممنوعیت خروج مرغ زنده از استان لازم بوده و به زودی تصمیماتی در این زمینه اخذ می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: کشاورزی استان دارای ظرفیت های بالقوه ای برای سرمایه گذاری است و این موضوع نیاز به برنامه ریزی و طراحی نقشه راهی برای جهت دهی به پیشران های توسعه دارد.

رسول جلیلی ادامه داد: در طول 6 ماه اخیر، ارزش مادی کالاها و اقلام در بازار تا سه برابر افزایش قیمت دارد که باعث شده تا تاثیر مستقیمی روی قیمت گوشت نیز احساس شود.

وی به میزان و حجم مرغ منجمد توزیع شده در استان از ابتدای سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام از ابتدای سال جاری یکهزار و 695 تن مرغ منجمد توزیع کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: از ابتدای سال جاری 151 تن گوشت گوسفندی گرم و 32 تن گوشت گوسفندی منجمد و یک هزار تن گوشت منجمد گاوی در سطح استان توزیع شده است.

وی بیان کرد: میزان و سطح نیاز استان به گوشت مرغ در طول روز 200 تن و ماهانه 6 هزار تن می باشد این در حالی ست که 6 هزار و 464 تن گوشت مرغ تولید شده است.

جلیلی به افزایش 52 درصدی جوجه ریزی ها در ماه گذشته اشاره کرد و افزود: پنج میلیون و 159 هزار قطعه جوجه ریزی در دی ماه سال جاری انجام شده و این موضوع مسبب افزایش تولید گوشت مرغ و افزایش آن از 6 هزار و 400 تن به 9 هزار و 800 تن خواهد شد.

در این جلسه در زمینه تامین گوشت استان و اخذ مجوز از تهران برای استفاده از ذخایر نهاده های موجود در انبارهای استان در صورت عدم ارسال به موقع آن از بنادر جنوب کشور گفت و گو و تصمیماتی اخذ شد.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی یکی از استان های دارای زنجیره تولید گوشت مرغ است و بهره برداران این بخش با مدیریت 750 واحد مرغداری مشغول فعالیت در این زمینه هستند.