در برنامه تلویزیونی «در مسیر توسعه» مطرح شد؛

۳۴ درصد جمعیت آذربایجان غربی را روستاییان تشکیل می‌دهند/۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار به روستاهای استان تزریق شد/تعداد روستاهای برخوردار از گاز در استان افزایش یافت/امنیت شغلی دهیاران باید تأمین شود

۳۴ درصد جمعیت آذربایجان غربی را روستاییان تشکیل می‌دهند/۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار به روستاهای استان تزریق شد/تعداد روستاهای برخوردار از گاز در استان افزایش یافت/امنیت شغلی دهیاران باید تأمین شود
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان غربی گفت: تاکنون بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان به روستاهای استان اعتبار تزریق شده که ۸۶ درصد این رقم در دولت تدبیر و امید بوده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ عارف خدرلو در برنامه تلویزیونی «در مسیر توسعه» دیروز عصر ۱۶ تیر به مناسب روز شهرداری و دهیاری در شبکه استانی اظهار داشت: تعداد ۲۰ میلیون نفر در کشورمان در روستاها زندگی می‌کنند. در آذربایجان غربی نیز یک میلیون و ۹۸ هزار نفر در روستاها زندگی می‌کنند که ۳۴ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه شروع بکار دهیاری‌ها در سطح استان از سال ۱۳۸۲ بوده، خاطر نشان کرد: در آذربایجان غربی از مجموع نزدیک به ۳ هزار روستا تعداد یک هزار و ۹۷۷ روستا دارای دهیاری هستند. ۹۵ درصد مدیریت داخل روستاها توسط دهیاران انجام می‌گیرد و تا به امروز منشأ خدمات بزرگی بوده‌اند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان غربی گفت: تاکنون بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان به روستاهای استان اعتبار تزریق شده که ۸۶ درصد این رقم در دولت تدبیر و امید بوده است.

وی تأکید کرد: دهیاری یک نهاد عمومی غیردولتی است که بخش عمده درآمد آن از محل مشارکت‌های مردمی است. سال گذشته ۱۳۳ میلیارد تومان توسط دولت به دهیاری‌های استان کمک شده که در قیاس با سال ۹۲ از رشد ۳.۵ برابری برخوردار است.

خدرلو با اشاره به اینکه پایه توسعه آذربایجان غربی کشاورزی است، عنوان کرد: این حوزه معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است لذا در قیاس با استان‌های صنعتی از اعتبارات کمتری برخوردار است. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست داریم تا موضوع کشوری نمودن اعتبارات ارزش افزوده را پیگیری نمایند.

وی یادآور شد: از سال ۹۲ تا به امروز ۴.۵ میلیون مترمربع بالغ بر ۸۲۰ کیلومتر زیرسازی و آسفالت معابر روستایی به همت دهیاران، مردم روستا و بنیاد مسکن در استان انجام گرفته است. همچنین علاوه بر ایجاد ظرفیت‌های فضای سبز و دیگر خدمات در روستاها، ۳۵ پایگاه آتش نشانی نیز در روستاها احداث شده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان غربی گفت: رصد و پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده روستایی بر عهده دهیاران است. در بحث جلوگیری از تخریب منابع طبیعی نیز دهیاران موظف به ارائه گزارش جهت پیشگیری هستند. به همه دهیاران جهت همکاری با دستگاه‌های ذیربط در این خصوص تأکید شده است.

وی با بیان اینکه دولت خدمات توسعه‌ای خوبی را در روستاها ارائه کرده، ابراز داشت: در چند سال اخیر یک هزار و ۱۷۰ روستای استان از شبکه گاز بهره مند شده‌اند. صدور مجوز، تامین زیرساخت‌های توسعه و اعطای تسهیلات سه وظیفه مهم دولت در توسعه روستایی است.

وی با اشاره به اینکه ما به دنبال اشتغال‌های نوین مبتنی بر زندگی روستایی هستیم، افزود: در این مسیر همه باید همکاری داشته باشند. منابع روستایی و بافت اشتغال سنتی دیگر جواب‌گوی خیل جوانان عمدتاً تحصیل کرده روستایی نیست لذا دنبال کسب و کارهای نوین از جمله بوم‌گردی هستیم.

خدرلو اظهار داشت: برای ترغیب روستائیان به کسب و کارهای نوین و کشاورزی جدید به آموزش و فرهنگ‌سازی نیاز داریم. تحقق درست این امر نیازمند همکاری همه دستگاه‌های متولی است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان غربی بیان کرد: برای بحث امنیت شغلی دهیاران اقدامات خوبی رخ داده است. از جمله اینکه قبلا برای روستاهایی با جمعیت بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر دهیار تمام وقت در نظر گرفته می‌شد اما امروز برای روستاهای بالای یک هزار نفر دهیار تمام وقت در نظر گرفته شده است. از دیگر چالش‌ها در این حوزه این است که متأسفانه با تغییر شورای روستا و بعد از هر انتخابات روستایی، دهیار تغییر می‌کند که برای امنیت شغلی دهیاران به دنبال آن هستیم با همکاری مجلس طرحی اجرا شود تا برای روستاها از میان دهیاران، دهیار جدید انتخاب شود.

وی گفت: یکی از دغدغه‌های بجای مردم روستایی بروز برخی ناهماهنگی‌ها در ارائه خدمات زیرساختی بود.‌ به همین منظور هماهنگی‌های لازم با دهیاران، شورای بخش و دستگاه‌های خدمات‌رسان انجام گرفت تا خدمات زیرساختی به صورت هدفمند ارائه شود.

خدرلو یادآور شد: از اولویت‌های اساسی ما قانونمند کردن دهیاری‌هاست. معتقدیم مسیر توسعه از توجه به قانون می‌گذرد.

وی اظهار کرد: در خصوص جمع آوری زباله در روستاها نیز اولویت تفکیک زباله به کمک خود مردم است. ۷۷۷ دستگاه ماشین‌آلات در بین دهیاران توزیع شده که از این تعداد ۴۵۰ دستگاه مختص جمع آوری زباله است. ‌۳۶۰

دستگاه در ۵ سال اخیر توزیع شده است. مشارکت مردم در جمع آوری زباله امری اساسی است. برخی روستاها در این زمینه خوب عمل کرده‌اند. همچنین طرح جمع آوری منطقه‌ای زباله را در دستور کار داریم.

وی با بیان این که توجه به مبحث مدیریت بحران از سیاست‌های جدی ماست، تشریح کرد: یکی از اتفاقات خوب رخ داده در مناطق روستایی بهره مندی از بیمه منازل روستایی است. با درایت مقام عالی استان بیش از ۸۰ هزار خانوار ساکن در نوار ۲۰ کیلومتر مرزی بیمه شدند و ثمرات این دستاورد مهم را در زلزله قطور شاهد بودیم که بیمه نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان باید خسارت پرداخت کند.