معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی :

مدیران بانکی بیش از پیش پیگیر جذب اعتبارات برای توسعه اقتصادی استان باشند

مدیران بانکی بیش از پیش پیگیر جذب اعتبارات برای توسعه اقتصادی استان باشند
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: در راستای توسعه و رونق تولید استان،  مدیران بانکی باید بیش از پیش، پیگیر جذب اعتبارات و تسهیلات برای توسعه اقتصادی استان باشند.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی ، بهنام شهدی در  کمیسیون هماهنگی بانکها، به نقش سیستم بانکی در توسعه استان اشاره کرد و گفت: بیش از 90 درصد اقتصاد کشور بانک محور است و با توجه به ارتباط مستقیمی که سیستم بانکی با تحولات اقتصادی دارد شفافیت و شتاب دهی به امور بانکی و جذب اعتبارات در شرایط فعلی لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه از نظر اقتصادی در شرایط ویژه ای قرار داریم، افزود : تحریم های ظالمانه و شوکهای خارجی و تروریسم اقتصادی از جمله موانع و مشکلات اقتصاد کشور است که خوشبختانه علیرغم این مشکلات با تدابیر دولت بر اساس آمار، مسیر رو به رشد اقتصادی را طی می کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در ادامه به  دستور ویژه معاونت قضایی دادستان کشور برای سیستم بانکی اشاره کرد و اظهار داشت: باید با تمام توان برای رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی و بنگاههای اقتصادی راکد تلاش کنیم تا به چرخه تولید بازگردند و با ارائه راهکارهای مناسب قدمی برای مشکلات این واحدها برداریم. 


شهدی با بیان اینکه در خصوص واحدهای تولید راکد و مشکل دار، اجرا و تملیک املاک به عنوان آخرین راهکار در نظر گرفته شود، گفت: تملیک اموال این واحدها گره از مشکل بانکها باز نمی کند چرا که در این شرایط از سرفصل مطالبات غیرجاری برداشته و به سرفصل املاک تملیک شده اضافه می شود .

وی اضافه کرد: ارائه راهکار و تعیین زمان برای بنگاههای اقتصادی راکد برای تسویه در شرایط فعلی بهترین راه به حساب می آید تا در سالی که به نام رونق تولید است سیستم بانکی جلوتر از همه به یاری تولیدکنندگان بشتابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی همچنین به تامین مالی بنگاههای ایجادی اشاره نمود و گفت: با توجه به کمبود اعتبارات، محدودیت منابع و جذب تسهیلات کم ، نیاز به سرعت و شتاب دهی در جذب منابع برای استان وجود دارد و در شرایط فعلی نیاز است مدیران بانکی بیش از پیش پیگیر جذب اعتبارات و تسهیلات برای توسعه اقتصادی استان باشند.

وی اختصاص اولویت های پرداخت به طرحهای دانش بنیان و دانش محور و فناوری محور، توجه به بخش صادرات ، تامین مالی در خصوص ناوگان حمل و نقل یخچالی را از مواردی ذکر کرد که اگر در برنامه کاری قرار گیرند گامهای خوبی برای رونق تولید و توسعه اقتصاد استان برداشته می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی همچنین به منابع استان اشاره نمود و گفت: امسال 245 هزار میلیارد ریال منابع به استان اختصاص یافته بود که از این میزان 200 هزار میلیارد ریال مصارف و 4500 میلیارد ریال مازاد منابع است که در این خصوص مقام عالی استان توصیه و تاکید نموده اند که تمام منابع استان برای استان و رونق و توسعه تولید استان هزینه شود.