لزوم ارزیابی جانمایی مراکز معاینه فنی آذربایجان‌غربی

لزوم ارزیابی جانمایی مراکز معاینه فنی آذربایجان‌غربی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: رسیدگی به محل‌ها و جانمایی مراکز فنی  این استان در اولویت است تا این مراکز در مکان‌های مناسب جانمایی شوند.

آیدین رحمانی رضائیه روز یکشنبه در جلسه کارگروه معاینه فنی اظهار داشت: در این راستا جانمایی مرکز معاینه فنی میاندوآب باید در سریعترین زمان ممکن نسبت به اصلاح  و تغییر محل فعالیت خود اقدام کند تا مشکلی در خصوص محیط زیست وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به مشکل مرکز معاینه فنی شماره سه بوکان نیز اظهار داشت: باید فرصت داده شود این مرکز مشکلات موجود را برطرف کرده و استانداردهای لازم را در محل فعالیت خود اجرا کند.

رحمانی ادامه داد: این مرکز مجاز به فعالیت است ولی تا زمان حل مشکل بازدید چشمی مرکز معاینه فنی اجازه ارائه خدمات در این بخش ندارد.

وی با اشاره به مشکل مرکز معاینه فنی ایواوغلی، بیان کرد: مشکل این مرکز در جلسه هفته آینده با حضور سازمان بازرسی حل و فصل شود.

وی تاکید کرد: از ابتدای سال جاری ۶١ هزار و ٩۶ برگه معاینه فنی برای خودروهای سبک صادر شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش ٢٣ درصدی را نشان می‌دهد.

رحمانی با اشاره به مجموع تعداد ناوگان خودرویی فعال آذربایجان‌غربی، افزود: در مجموع ۶٠٠ هزار دستگاه ناوگان خودرویی در سطح آذربایجان‌غربی فعال است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی گفت: معاینه فنی خودروهای سنگین با همکاری ۶ مرکز در استان انجام می‌شود.

ارسلان شکری افزود: یک مرکز نیز در آستانه بازگشایی بوده و در حال دریافت مجوزهای لازم است.

وی اضافه کرد: طی یک ماهه سال جاری چهار هزار و ٣٢٣ مورد قبولی معاینه فنی دریافت کرده و ۴٨٣ مورد نیز رد شده‌اند.

وی بیان کرد: عمل نکردن صحیح سیستم ترمز بیشترین علت ردی معاینه فنی در کامیون‌ها و کشنده‌ها را شامل می‌شود و میزان آلایندگی و تست ظاهری اطراف بدنه خودرو از دلایل دیگر عدم قبولی این وسایل نقلیه در معاینات فنی است.

به گزارش ایرنا، در ادامه این جلسه در خصوص جانمایی مراکز معاینه فنی شماره سه شهرستان بوکان، ایواوغلی و میاندوآب بحث و تبادل نظر شد و دستورات لازم در راستای حل مشکل این مراکز توسط معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی صادر شد.

حال حاضر 22 مرکز مکانیزه معاینه فنی ویژه خودروهای سبک در استان فعال است که از این تعداد، پنج مرکز در ارومیه راه‌اندازی شده است.

معاینه فنی خودرو از اقدامات ضروری است که هر راننده وظیفه‌شناسی باید به آن توجه داشته باشد؛ عیب شناسی و رفع نواقص فنی خودرو از جمله فواید انجام این کار است اما نتیجه مهمی که از این کار به دست می‌آید، تضمین سلامت راننده و مسافران خودرو است.

رانندگان با اهمیت دادن به این موضوع می‌توانند با صرف هزینه کم و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از سلامت خودروی خود مطلع شوند و بی‌دغدغه به رانندگی بپردازند.

با معاینه فنی منظم خودروها، سالم بودن وسیله نقلیه از هر حیث به ‌ویژه تنظیم بودن موتور و نبود روغن سوزی بررسی می‌شود که یکی از راه‌های کاهش آلودگی هواست.

با معاینه فنی خودروها، میلیون‌ها لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی می‌شود که نمی‌توان از کنار آن به راحتی گذشت.