استاندار آذربایجان غربی:

افزایش درآمد مرزنشینان از اولویت های دولت سیزدهم است / مرز و تجارت مرزی پیشران توسعه استان می باشد

افزایش درآمد مرزنشینان از اولویت های دولت سیزدهم است / مرز و تجارت مرزی پیشران توسعه استان می باشد
استاندار آذربایجان غربی گفت: خدمات رسانی به مناطق توسعه نیافته در کنار تامین امنیت و بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش درآمد مرزنشینان از اولویت های دولت سیزدهم می باشد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان امروز در نشست مشترک با رئیس اداره راپرین اقلیم کردستان عراق ، با اشاره به سیاست دولت سیزدهم جهت توسعه روابط همه جانبه با همسایگان و گسترش مبادلات مرزی، افزود: پیگیر فعال سازی مرزها و افتتاح بازارچه های جدید مرزی در آذربایجان غربی هستیم که در این راستا بازارچه ها در اشنویه و سردشت در همسایگی با راپرین نیز توسعه خواهد یافت.

وی مرز و تجارت مرزی را پیشران توسعه استان معرفی کرده و یادآور شد: با توجه به ظرفیت های گسترده آذربایجان غربی در حوزه های حمل و نقل، کشاورزی، معادن، گردشگری و بخصوص اشتراکات فرهنگی و تاریخی با همسایگانی چون اقلیم کردستان عراق، این استان به دنبال تعامل حداکثری با کشورهای همسایه است.

استاندار آذربایجان غربی تثبیت امنیت در مرزهای استان را نیز از اولویت های دولت دانسته و افزود: با گسترش همکاری ها در مقابله با قاچاق و گروهک های تروریستی، شاهد تداوم و افزایش استقرار امنیت در مرزهای مشترک با اقلیم کردستان عراق خواهیم بود.

معتمدیان همچنین با تاکید بر تداوم امنیت و توسعه پایدار در مرزهای استان، خاطرنشان کرد: خدمات رسانی به مناطق توسعه نیافته در کنار تامین امنیت و بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش درآمد مرزنشینان از اولویت های دولت سیزدهم می باشد.

وی در ادامه از پیگیری ها برای بازگشایی مرز کیله سردشت خبر داده و افزود: برای توسعه مبادلات مرزی در مرز کیله، زیرساخت های لازم تامین شده و امیدواریم شاهد راه اندازی اتاق بازرگانی و گسترش همکاری آذربایجان غربی با راپرین اقلیم کردستان عراق در حوزه های مختلف باشیم.

معتمدیان در پایان، آذربایجان غربی را الگوی زندگی مسالمت آمیز در منطقه معرفی کرده و افزود: با گروهک ها و عوامل تروریستی که به دنبال اخلال در همبستگی و امنیت استان باشند، قاطعانه برخورد خواهد شد.

رئیس اداره راپرین اقلیم کردستان عراق نیز در این نشست با تاکید بر تقویت روابط دوطرفه برای تامین امنیت و منافع مشترک، گفت: با توجه به اهمیت توسعه روابط اقتصادی اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران، پیگیر توسعه تردد مرزی بین راپرین و آذربایجان غربی هستیم.

هیوا قرنی همچنین مرزهای مشترک را فرصتی برای توسعه همکاری ها معرفی کرده و افزود: به دنبال گسترش همکاری ها در حوزه های مختلف هستیم و تردد از مرز کیله در کنار مزایای اقتصادی، در حوزه استفاده از خدمات درمانی آذربایجان غربی نیز مورد توجه است.