بازدید معاون استاندار آذربایجان‌غربی از سایت کشت زعفران در تکاب

بازدید معاون استاندار آذربایجان‌غربی از سایت کشت زعفران در تکاب
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی به همراه جمعی از مدیران استانی، فرماندار و مسوولان محلی از یک سایت گلخانه‌ای کشت زعفران و گیاهان دارویی تکاب بازدید کردند.

بهنام شهدی در این بازدید با تاکید بر رفع موانع رونق واحدهای تولیدی در تکاب اظهار داشت: برای شتاب بخشیدن به توسعه این شهرستان باید زمینه‌ و بسترهای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی بیش از گذشته فراهم شود.

وی افزود: ادارات و دستگاه‌های اجرایی آذربایجان‌غربی باید برای اجرای طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی اهتمام جدی داشته باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی اظهارداشت: کشت گلخانه‌ای زعفران ایده بسیار مطلوبی برای تولید است که موجب ایجاد اشتغال شده و این روند باید در سایر بخش‌ها نیز اجرا شود.

در این بازدید مشکلات و کمبودهای سایت گلخانه‌ای کشت زعفران و گیاهان دارویی تکاب که توسط یک بانوی کارآفرین راه‌اندازی شده است، مورد بررسی قرار گرفت.

سایت گلخانه‌ای کشت زعفران و گیاهان دارویی تکاب در زمینی به مساحت هشت هزار متر مربع و زیربنای گلخانه‌ سه هزار و ۲۰۰ متر مربع با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ کیلوگرم زعفران خشک با ۲۵ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از جمله ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات دولتی راه‌اندازی شده است؛ در این گلخانه سالانه ۹ هزار متر مربع در پنج طبقه بدون نیاز به خاک زعفران و در یکهزار و ۵۰۰ متر مربع گل محمدی و در ۵۰۰ متر مربع گیاه آلوئوورا کشت می‌شود.

روزانه ۲ هزار لیتر  گلاب و انواع عرقیات گیاهی با استفاده از گیاهان دارویی منطقه در این سایت تولید و به بازارهای داخلی عرضه می‌شود.

در این سایت گلخانه‌ای برای ۱۵ نفر به‌صورت مستقیم و ۳۰ نفر به‌ صورت غیرمستقیم زمینه اشتغال پایدار ایجاد شده‌است.