مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری: معوقات شهرداری ها تا پایان سال پرداخت می شود

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری: معوقات شهرداری ها تا پایان سال پرداخت می شود
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربی گفت: معوقات شهرداری ها در صورت تحقق بودجه تا پایان سال پرداخت می شود.

سیف الله مطلبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سردشت افزود: 32 هزار میلیارد ریال از محل مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرداری ها در قانون بودجه سال 1397 کسر شده بود که خوشبختانه با تلاش نمایندگان و پیگیری دولت در مجلس تصویب شد و منتظر تایید شورای نگهبان هستیم که در صورت تایید تا آخر امسال پرداخت می شود.

وی پیش بینی کرد که از این مقدار یکهزار میلیارد ریال به آذربایجان غربی تخصیص پیدا کند که با کل حقوق و مزایای معوقه شهرداری های استان برابر است و تسویه حساب شهرداری ها با کارکنانشان را در پی خواهد داشت.

«مطلبی» در خصوص نیروهای مازاد در شهرداری ها هم گفت: تلاش ما در شرایط اقتصادی فعلی این است که کسی بیکار نشود و برای همین به شهرداری ها گفته شده است که به دنبال طرح های درآمدزا باشند و تاسیساتی ایجاد کنند که نیروهای مازاد در آنجا بکارگیری شوند.

مطلبی اضافه کرد: وجود نیروهای مازاد در شهرداری های کل کشور وجود دارد و با اجرای این طرح ها اشتغال برای نیروهای مازاد در بخش های دیگر ایجاد می شود و از فشارها بر بدنه شهرداری کاسته خواهد شد.

وی در زمینه شناسایی مکان های جدید برای دفع پسماند نیز گفت: با تلاش شهرداری ها در سطح استان 9 منطقه برای دفع مشترک پسماند شهری و روستایی شناسایی شده است.

مطلبی با تاکید بر اینکه مطالعه برای دفع استاندارد پسماندها نیز همزمان در حال انجام است، افزود: این مناطق در شعاع 50 تا 60 کیلومتری شهرها خواهد بود و جهت جلوگیری از پراکندگی در ورودی شهر یا روستاها زباله ها در یک نقطه مشترک دفع می شود.

وی با بیان اینکه مطالعات پسماند شهرهای جنوبی استان در اولویت قرار دارد، گفت: پسماندی که در این شهرها دفع می شود بر آب های سطحی این مناطق تاثیر می گذارد و باعث آلودگی آنها می شود.

مطلبی در رابطه با جمع آوری پسماند و فاضلاب شهر ربط سردشت نیز اظهار داشت: سال آینده مطالعات مورد نیاز این شهر به اتمام می رسد و پیگیری ها در این خصوص برای شهرهای نلاس و میرآباد هم ادامه دارد.

به گزارش ایرنا 43 شهرداری در سطح آذربایجان غربی وجود دارد؛ از جمعیت سه میلیون و 800 هزار نفری استان حدود 67 درصد شامل یک میلیون و 800 هزار نفر در مناطق شهری سکونت دارند.