دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه خبر داد؛

پایان عملیات اجرایی تونل 36 کیلومتری انتقال آب به دریاچه ارومیه از سد کانی سیب

پایان عملیات اجرایی تونل 36 کیلومتری انتقال آب به دریاچه ارومیه از سد کانی سیب
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه از پایان عملیات اجرایی تونل 36 کیلومتری انتقال آب به دریاچه ارومیه از سد کانی سیب خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه امروز در حاشیه بازدید از تونل انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در گفتگو با شبکه خبر اظهار داشت: عملیات اجرایی این تونل 36 کیلومتری با تلاش همه جانبه به سرعت خاتمه یافته و مشکل مرمت بخشی از آن نیز رفع شده است.

محمدصادق معتمدیان افزود: برای اجرای این تونل بیش از سه هزار و 500 میلیارد تومان هزینه شده که هزار میلیارد تومان آن در دولت سیزدهم و با نگاه ویژه ریاست محترم جمهور برای این طرح انجام شده است.

وی اضافه کرد: این عملیات اجرایی فاخر و عظیم با تلاش وزارت نیرو به اتمام رسیده و شاهد اتمام فاز یک انتقال آب مازاد از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه هستیم.

وی اظهار کرد: در فاز اول سالانه 300 میلیون مترمکعب آب به دریاچع ارومیه منتقل می شود.

دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ادامه داد: مجموع ای انتقالی از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه 600 میلیون مترمکعب است که در پایان فازهای بعدی به این عدد خواهیم رسید.

معتمدیان با اشاره به نگاه ویژه دولت سیزدهم و شخص رییس جمهور به اجرای این طرح گفت: پس از سفر آیت الله رییسی به استان، اعتبارات لازم برای اجرای طرح به صورت کامل تخصیص یافت.

وی افزود: در روزهای آتی و تا پایان سال شاهد افتتاح رسمی این طرح با حضور مقامات ارشد ملی خواهیم بود.

گفتنی است، عملیات اجرایی تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه سال 1394 آغاز شده و در این مدت 36 کیلومتر تونل حفاری شده است.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم روند احداث تونل سرعت گرفت و با وجود بروز مشکل در بخشی از تونل، در سریع ترین زمان ممکن روند احداث تونل به اتمام رسید.

پس از ورود آب از سد کانی سیب به تونل 36 کیلومتری، آب به کانال 11 کیلومتری وارد شده و پس از آن، از طریق گدارچای به پهنه دریاچه ارومیه می رسد.