معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی:

۵۵۰ میلیارد تومان تسهیلات در راستای جهش تولید پرداخت می‌شود/۴۲۱ پروژه اقتصادی در سال‌جاری در استان مورد بهره‌برداری قرار گرفت/۱۵۵ پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت صادر شد

۵۵۰ میلیارد تومان تسهیلات در راستای جهش تولید پرداخت می‌شود/۴۲۱ پروژه اقتصادی در سال‌جاری در استان مورد بهره‌برداری قرار گرفت/۱۵۵ پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت صادر شد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی از عملیاتی شدن پرداخت ۵۵۰ میلیارد تومان تسهیلات در راستای جهش تولید خبر داد و گفت: در طول خدمت دولت‌های یازدهم و دوازدهم مجموع سرمایه‌گذاری‌های داخلی انجام شده در آذربایجان‌غربی منجر به صدور یک‌هزار و ۳۶۶ پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت با اعتباری بالغ‌بر ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و ۱۵ هزار و ۷۰۰ نفر فرصت شغلی شده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان‌غربی، نادر صادقی عصر امروز دهم اسفندماه در جلسه شورای اداری استان با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۹ به‌عنوان سال جهش تولید، اظهار داشت: برای عملیاتی کردن این شعار مهم برنامه‌ها در سطح استان در شش سرفصل و ۳۱ محور به تمامی بخش‌ها و دستگاه‌ها ابلاغ شده است.

وی حمایت از تولید و توسعه واحدهای تولید و صنعتی را از جمله اولویت‌های استان عنوان کرد و افزود: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۴۲۱ پروژه اقتصادی با اعتباری بالغ‌بر ۴۳۰ میلیارد تومان و ۳ هزار و ۵۶۰ نفر فرصت اشتغال در استان به بهره‌برداری رسیده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی از عملیاتی شدن پرداخت ۵۵۰ میلیارد تومان تسهیلات در راستای جهش تولید در سفر رئیس سازمان برنامه‌وبودجه به استان خبر داد و ابراز داشت: این تسهیلات در قالب تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت در راستای حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی آذربایجان‌غربی پرداخت می‌شود.

صادقی تصریح کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مجموع سرمایه‌گذاری‌های داخلی انجام شده در آذربایجان‌غربی منجر به صدور یک‌هزار و ۳۶۶ پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت با اعتباری بالغ‌بر ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و ۱۵ هزار و ۷۰۰ نفر فرصت شغلی شده است.

وی یادآور شد: در ده ماهه امسال نیز ۱۵۵ پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت با اعتبار یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی برای ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در استان صادر شده است.

معاون استاندار آذربایجان‌غربی با بیان این‌که در حوزه کشاورزی نیز ۲ هزار و ۴۰۰ پروانه بهره‌برداری با اعتبار یک‌هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی برای ۲۶ هزار نفر صادر شده، افزود: در بخش خدمات نیز ۷۸ طرح با اعتبار ۶۶۳ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی برای ۵۰۰ نفر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی اظهار کرد: در بخش اشتغال فراگیر تاکنون ۲۲۲ طرح با ۲۶ هزار فرصت شغلی و در بخش اشتغال پایدار روستایی ۵ هزار و ۳۵۰ طرح با اعتباری بالغ‌بر ۴۵۰ میلیارد تومان و ایجاد فرصت شغلی برای ۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که بر اساس نتایج مطالعات اتاق بازرگانی ایران حاصل از پایش ملی محیط کسب‌وکار در پاییز ۱۳۹۹، آذربایجان‌غربی به همراه سمنان و زنجان دارای ممتازترین وضعیت محیط کسب و کار است، افزود: آذربایجان‌غربی همچنین در سه ماهه نخست و دوم امسال به ترتیب رتبه‌های نخست و دوم را از آن خود کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به روند رو به رشد صادرات آذربایجان‌غربی گفت: میزان صادرات استان تاکنون ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۹۸ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

وی ادامه داد: از مجموع صادرات استان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از بازارچه‌های مرزی انجام گرفته که نشان از نقش مؤثر این بازارچه‌ها در پیشرفت و ارزآوری برای استان است.

صادقی اقتصاد استان را متأثر از شیوع و گسترش بیماری کرونا دانست و ابراز داشت: بر اساس اعلام سازمان امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌غربی در بخش صنعت ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان متضرر شده است. همچنین در بخش کشاورزی ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و در بخش گردشگری نیز ۱۱۰ میلیارد تومان آسیب متوجه استان شده است.

وی عنوان کرد: برای کاهش این آسیب‌ها اعتباراتی تخصیص داده شده که توسط بانک‌های عامل به متقاضیان پرداخت می‌شود. در همین راستا در ۴۹ کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برگزار شده ۴۰۰ مصوبه به مرحله اجرا رسیده که ۲۸۰ مورد مربوط به پرداخت تسهیلات بوده است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت استان در ارتباط با سهام عدالت، گفت: از مجموع ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مشمول سهام عدالت هستند.

معاون استاندار گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مشمولین سهام عدالت در استان روش غیر‌مستقیم را برای مبادلات سهام خود انتخاب کرده‌اند.