وزیر صمت:

6 هزار معدن به چرخه فرآوری بازگشتند/حجم تجارت خارجی کشور در سال گذشته به 74 میلیارد دلار رسید/از واردات 5.5 میلیارد یورویی کالاهای غیرضروری جلوگیری شد

6 هزار معدن به چرخه فرآوری بازگشتند/حجم تجارت خارجی کشور در سال گذشته به 74 میلیارد دلار رسید/از واردات 5.5 میلیارد یورویی کالاهای غیرضروری جلوگیری شد
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خوشبختانه 6 هزار معدنی که در طول سه چهار دهه اخیر راکد یا نیمه‌فعال بوده‌اند مجدداً به چرخه فعالیت و فرآوری بازگشته‌اند که سهم آذربایجان‌غربی 500 معدن است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان‌غربی، علیرضا رزم حسینی عصر امروز هشتم خردادماه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، با بیان این‌که باید بیشتر بر روی نقاط قوت و مثبت داخلی تمرکز کنیم، اظهار داشت: متأسفانه بسیاری با تکیه بر نقاط ضعف به دنبال ناامید کردن مردم از نظام و دولت جمهوری اسلامی هستند درحالی‌که مقایسه نقاط قوت و مثبت نشان از اتفاقات مؤثر و مثبت در طول سالیان اخیر است.

وی با بیان این‌که در آینده‌ای نزدیک جشن خودکفایی تولید لوازم خانگی را برگزار خواهیم کرد، خاطر نشان کرد: در طول سال 1399 بیش از 15 میلیون و 500 هزار عدد وسایل خانگی توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شد که از نظر کیفیت و قیمت در منطقه در رتبه عالی قرار دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تحریم‌های ظالمانه دشمنان و قدرت‌های مستکبر جهان، بیان کرد: علی‌رغم وجود تمامی مشکلات مالی و تحریم‌ها ملت ایران در همه حال با تیکه بر اراده و توان داخلی پیروز میادین مختلف بوده‌اند و خواهند بود.

رزم حسینی با اشاره به حمایت همه‌جانبه از بخش تولید و صنعت در طول ماه‌های گذشته و تکذیب سنگ‌اندازی‌ها و شیطنت برخی، عنوان کرد: در طول ماه‌های گذشته چندین بخشنامه در راستای حمایت از تولید و تولیدکننده ابلاغ شده است که نشان از پیگیری و پشتیبانی دولت از این بخش دارد.

وی تأکید کرد: خوشبختانه 6 هزار معدنی که در طول سه چهار دهه اخیر راکد یا نیمه‌فعال بوده‌اند مجدداً به چرخه فعالیت و فرآوری بازگشته‌اند که سهم آذربایجان‌غربی 500 معدن است.

وزیر صمت موفقیت اقتصاد را وابسته به ارکان مختلف حکومتی دانست و بیان کرد: با اختلاف و درگیری نمی‌توان کاری از پیش برد بنابراین انتظار می‌رود با همدلی و وحدت مشکلات را سامان بخشید و معضل بیکاری را از بین برد.

رزم حسینی حجم تجارت خارجی کشور طی سال گذشته را ٧4 هزار میلیارد دلار عنوان کرد و ابراز داشت: ١46 میلیون تن کالا در این قالب از کشور خارج یا وارد شده است. همچنین جلوگیری از واردات 5.5 میلیارد یورویی کالاهای غیرضروری طی سال گذشته، افتخاری برای دولت در راستای حمایت از تولید داخل و ممانعت از واردات بی‌رویه به کشور بوده است.

وی افزود: همچنین طی سال گذشته 3 میلیارد و 500 میلیون یورو از تولیدات داخلی در صنایع مختلف استفاده و از واردات اقلام مشابه خارجی جلوگیری شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همچنین در راستای طرح‌های اقتصاد مقاومتی 45٠ هزار میلیارد تومان فرصت سرمایه‌گذاری جدید در کشور به امضا رسیده که می‌توان این رقم را افزایش داد.

همچنین در پایان این جلسه تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت صمت با شرکت مارال صنعت ارومیه در راستای مسئولیت اجتماعی به امضا رسید.