تاکید معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی بر لایروبی و مهندسی رودخانه ها در ماههای پایانی سال

تاکید معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی بر لایروبی و مهندسی رودخانه ها در ماههای پایانی سال
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: برای جلوگیری از سیلاب در فصل بارش ماههای پایانی سال ، لایروبی و مهندسی رودخانه ها باید با جدیت انجام شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی ، رحمانی در بیست و هفتمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان که امروز در استانداری برگزار شد، به اقدامات جهادگونه در خصوص لایروبی رودخانه ها در ابتدای سال اشاره  کرد و اظهار داشت: مدیریت و برنامه ریزی خوب ابتدای سال در خصوص مواجهه با سیلابها باعث شد با وجود خسارتهایی که در تعدادی از استانهای کشور به وقوع پیوست، خوشبختانه بخاطر کار و مدیریت جهادی در آذربایجان غربی، مشکل چندانی بوجود نیامد .

وی یکی ازعلت های مهم و اصلی در جلوگیری از سیلابهای احتمالی را لایروبی حریم و بستر رودخانه ها عنوان کرد و افزود: لایروبی رودخانه ها از موضوعات مرتبط و هم با مدیریت بحران استان است و ضروریت تمامی دستگاه های عضو شورای مدیرت بحران استان نسبت به این موضوع حساس باشند و تمامی امکانات لازم را برای ادامه لایروبی بستر رودخانه ها بکار ببندند.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه حدود  2 هزار روستا در استان در حاشیه رودخانه ها ایجاد شده اند گفت: این امر خود مستلزم شناسایی مناطق سیل خیز، برنامه ریزی و مدیریت و مهندسی و لایروبی به موقع رودخانه ها است تا در فصل بارندگی ها از خطرات احتمالی سیلاب در این مناطق جلوگیری شود.

رحمانی خطاب به فرمانداران و مدیران بخش آب شهرستانها نیز گفت: با تشکیل شورای آب در شهرستانها، انجام مطالعات لازم و اولویت بندی پروژه های مربوط به بخش آب، اقدامات و برنامه ریزی های لازم را در شهرستانها در خصوص پیشگیری از سیلاب انجام دهند.

وی تجاوز به حریم رودخانه ها در بروز سیلاب را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها موضوعی است که باید بیش از پیش مد نظر قرار گیرد و با متجاوزان به حریم رودخانه ها و برهم زننده اکوسیستم، برخورد قانونی صورت گیرد.