رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در نشست خبری:

​​​​​​​5000شغل در طرح های افتتاحی سفر هیات دولت به آذربایجان غربی ایجاد شد

​​​​​​​5000شغل در طرح های افتتاحی سفر هیات دولت به آذربایجان غربی ایجاد شد
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی گفت: پنج هزار فرصت شغلی در طرح های افتتاحی بخش دولتی و خصوصی سفر هفته گذشته رییس جمهوری و هیات دولت به استان تثبیت و ایجاد شد.

ناصر حضرتی شنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این امر نشان می دهد که طرح های افتتاحی این سفر، زمینه کاهش مشکل بیکاری را نیز در کنار بهبود دیگر شاخص های توسعه ای از جمله حوزه بهداشت و درمان فراهم کرده است.
وی اضافه کرد: از جمله مهمترین طرح های افتتاحی در این سفر، طرح های حوزه بهداشت و درمان بود که با افتتاح آنها شاخص این بخش از 1.2 به 1.6 تخت به ازای هر یکهزار نفر جمعیت افزایش یافت.
وی با اشاره به تصویب اجرای جاده های مرزی ائواوغلی - بازرگان، ارومیه - نازلو - سرو و نقده - تمرچین - پیرانشهر در سفر پیشین هیات دولت به آذربایجان غربی بیان کرد: در این سفر نیز جاده مرزی خوی - قطور - رازی برای اجرا تصویب شد که مکمل طرح های مصوب دوره پیش بود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی طرح راه آهن ارومیه - مراغه را مهمترین طرح افتتاحی در سفر هفته گذشته رییس جمهوری به استان دانست و گفت: در کنار این طرح، برخی اخبار در خصوص قطار سریع السیر ارومیه - تبریز نیز مطرح شد که این طرح تنها در حد مطالعه است و باید نتایج مطالعات کارشناسی ارائه شود.
حضرتی از اختصاص 6 هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه در این سفر خبر داد و افزود: تاکنون دهها هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه توسط دولت تدبیر و امید هزینه شده که این امر نشان دهنده توجه ویژه دولت به این بخش است.
وی گفت: در پایان این سفر یکروزه، 40 طرح برای اجرا تا پایان سال 1399 در بخش های بهداشت و درمان، امور زیربنایی، حوزه ورزش، گردشگری، آموزش و پرورش، آموزش عالی، آب، کشاورزی و تجهیز گمرک های استان به تصویب رسید.
وی اضافه کرد: اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح ها 2 هزار و 264 میلیارد تومان است که یکهزار و 128 میلیارد تومان از محل منابع دولتی و یکهزار و 136 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در 2 سال آینده هزینه می شود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بخش بهداشت و درمان از جمله مهمترین بخش های برخوردار از اعتبار مصوب در این سفر بود، ادامه داد: تکمیل بیمارستان آیت الله خویی و اتمام آن تا دهه فجر، اختصاص 40 میلیارد تومان برای اتمام بیمارستان فوق تخصصی زنان ارومیه و اجرای طرح های بیمارستانی در شاهین دژ، میاندوآب، سلماس، اشنویه و نقده از جمله این مصوبات بود.
حضرتی گفت: آبرسانی به 254 روستا با یکهزار و 6 میلیارد تومان اعتبار، حذف 300 کلاس کانکسی با 50 میلیارد تومان اعتبار، تداوم اجرای طرح فاضلاب ارومیه، بازسازی استادیوم ورزشی مهاباد، احداث پارک علم و فناوری ارومیه، کمک به احداث مدارس کودکان استثنایی، ایجاد مجموعه فرهنگی در تخت سلیمان و قره کلیسا و ایجاد موزه جنگ چالدران از دیگر مصوبات به شمار می رود.
وی افزود: تکمیل 60 کیلومتر بزرگراه ارومیه - میاندوآب با اختصاص اعتبار 160 میلیارد تومانی، تکمیل راه خوی - قطور - رازی با اختصاص 15 میلیارد تومان و احداث تونل های آزادراه ارومیه - تبریز با 150 میلیارد تومان اعتبار از جمله طرح های مصوب حوزه راه در این سفر بوده است.
وی از تصویب طرح های مربوط به تکمیل شبکه های فرعی رودخانه های مرزی استان در زمره مصوبات سفر دکتر روحانی به آذربایجان غربی خبر داد و اضافه کرد: اجرای طرح آبیاری تحت فشار در 9 هزار و500 هکتار، تداوم طرح های آبخیزداری در حوضه دریاچه ارومیه، تکمیل سد سردشت، آبگیری سد چپرآباد و آبرسانی به بوکان نیز از دیگر طرح های بخش آب محسوب می شود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی بیان کرد: در این سفر همچنین 100 میلیارد تومان برای تجهیز گمرکات استان به «ایکس ری» تصویب شد.
حضرتی از تصویب 60 طرح با اعتبار پیش بینی شده یکهزار و 180 میلیارد تومان طی سفر نخست هیات دولت به آذربایجان غربی در بهار 1395 خبر داد و بیان کرد: برای اجرای این طرح ها 2 هزار و 150 میلیارد تومان هزینه شده که 182 درصد میزان پیش بینی شده بود.
وی ادامه داد: 229 میلیارد تومان نیز برای اتمام 24 پروژه سفر نخست نیاز است که امیدواریم با توجه به پیشرفت بالای 70 درصدی همه آنها، این طرح ها در سریع ترین زمان ممکن به بهره برداری برسد.
وی گفت: در سفر روز دوشنبه هفته گذشته هیات دولت به استان، 37 طرح با دهها پروژه زیرمجموعه در استان افتتاح یا کلنگ زنی شد که افتتاح راه آهن مراغه - ارومیه، آغاز عملیات اجرایی قطعه دوم خوی- قطور - رازی، افتتاح بیمارستان امام خمینی (ره) خوی، فاز توسعه بیمارستان امام خمینی(ره) و شهید مطهری ارومیه، آغاز بهره برداری از آزمایشگاه رفرانس و دی کلینیک تدبیر این شهر، بهره برداری خانوارهای 200 روستا و یک شهر و آغاز عملیات گازرسانی به 59 روستا، آغاز عملیات اجرایی آزادراه بازرگان - تبریز و افتتاح پروژه های آبیاری تحت فشار، آبخیزداری، بهبود تولیدات گیاهی، صنایع تبدیلی و شیلات، توسعه کارخانه نساجی خوی و نیروگاه سیکل ترکیبی منطقه آزاد ماکو از آن جمله است.
حضرتی با قدردانی از حضور پرشور مردم در سفر رییس جمهوری و هیات دولت به آذربایجان غربی بیان کرد: مهمترین دستاورد سفر رییس جمهوری به استان، دیدار با مردم و دعوت دکتر روحانی به وحدت و انسجام درونی در کشور بود.