در دیدار با سفیر اتریش در ایران؛

استاندار: آذربایجان غربی ظرفیت های ویژه ای برای برقراری و توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی با اتریش دارد/ ایران و اتریش روابط قابل احترام و تاریخی با هم دارند/ نگاه جهانی به اتریش یک نگاه مثبت است

استاندار: آذربایجان غربی ظرفیت های ویژه ای برای برقراری و توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی با اتریش دارد/ ایران و اتریش روابط قابل احترام و تاریخی با هم دارند/ نگاه جهانی به اتریش یک نگاه مثبت است
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت های ویژه استان در کشاورزی و فرهنگی تصریح کرد: آذربایجان غربی به جهت توانمندیهای ویژه اقتصادی از جمله محصولات کشاورزی و نیز تنوع فرهنگی می تواند روابط گسترده و هدفمندی را با کشور اتریش برقرار سازد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ محمدمهدی شهریاری عصر روز سه شتبه در دیدار با سفیر اتریش در ایران با اشاره به اینکه از پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از کشورهایی که ایران بیشترین روابط را با آنها داشته اتریش است افزود:  بیطرفی اتریش و نیز روابط تاریخی با آذربایجان غربی بویژه شهر ارومیه موجب شده تا نگاه مثبت و قابل احترامی نسبت این کشور وجود داشته باشد.

وی گفت: برخی تاریخدانان و نیز حتی چهارمین دبیرکل سازمان ملل که اتریشی بودند برای بازدید از پناهندگان جنگ ایران و عراق به ارومیه سفر داشتند.

شهریاری با بیان اینکه دیدگاه مردم ایران نسبت به اتریش مثبت بوده است افزود: علاوه بر مراودات علمی و دانشگاهی، تبادلات اقتصادی نیز تحکیم کننده روابط دو کشور ایران و اتریش بوده است.

استاندار آذربایجان غربی به میزبانی اتریش از مذاکرات برجام نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نیز عدم اجرای تعهدات از سوی دیگر کشورهای عضو برجام باعث شد تا مشکلات تحریم بر روی دوش مردم ایران سنگینی کند.

شهریاری ادامه داد: مردم ایران بزرگترین پشتوانه حاکمیت هستند و به طور قطع بر سختی های ناشی از تحریم فائق خواهند آمد.

وی به توانمندیهای استان در بخش کشاورزی، صنعت، گردشگری و فرهنگ هم اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی در بسیاری از شاخص ها از جمله تولید سیب، انگور، عسل و معادن جزو رتبه های برتر کشوری است.سالانه بیش از ۶ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می کند.

شهریاری جاذبه های تاریخی استان را مزیت بسیار خوب برای گردشگران اندیشی دانست و افزود: بسیاری از جاذبه های تاریخی و طبیعی استان ثبت جهانی و ملی است و می تواند در تقویت مناسبات فرهنگی بسیار نقش آفرین باشد.

استاندار آذربایجان غربی همجواری با ۳ کشور و وجود بزرگترین منطقه آزاد کشور در ماکو و صنایع تبدیلی را دیگر ظرفیت های استان دانست و افزود: در این زمینه ها آذربایجان غربی می تواند همکاری های خوبی با اتریش داشته باشد.