بررسی روند بازسازی مناطق زلزله زده قطور

بررسی روند بازسازی مناطق زلزله زده قطور
با هدف تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده بخش قطور خوی نشست مشترک مدیران استانی وشهرستانی با اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران این مناطق در خوی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان غربی ، این نشست در پی سفر اخیر استاندار آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده بخش قطور خوی و در جهت رفع موانع و تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده این بخش با حضور مدیران کل مدیریت بحران وامور روستایی استانداری آذربایجان غربی و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی و 40 نفر از شوراهای اسلامی و دهیاران این مناطق در سال شهید کوچری خوی برگزار شد.


جعفری مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی این نشست را فرصت بسیار خوبی برای آشنایی با نیازها و خواسته های مردم مناطق زلزله زده اعلام و تصریح کرد : از روز شنبه 24خرداد ماه با دستور استاندار آذربایجان غربی و با استقرار بانک های عامل در شهر قطور پرداخت 40 میلیون تومان تسهیلات به روستائیان بخش قطور و 50 میلیون تومان به اهالی شهر قطوربا سود 4 درصدو بازپرداخت 15 ساله آغاز میشود.


وی افزود: با دستور استاندار آذربایجان غربی برای جلوگیری از ازدحام و کاهش سفرها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی بانکهای عامل خودشان با همکاری بنیاد مسکن به روستاهای زلزله زده مراجعه و پرونده متقاضیان ر ا برای پرداخت تسهیلات تکمیل خواهند کرد


مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی عمل نکردن بیمه به تعهداتش را یکی از عوامل مهم برای کندی عملیات بازسازی مناطق زلزله زده خوی اعلام کرد و گفت : تاکنون بیمه 15 میلیارد تومان به حساب خانوارهای زلزله زده واریز کرده که این رقم با پیگیری های صورت گرفته از سوی استاندار تا آخر خرداد ماه به 30 میلیارد تومان خواهد رسید تا تاثیر بسزایی در روند بازسازی داشته باشد.


خدرلو مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان غربی نیز در این نشست بازسازی واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده را فرصت بسیار خوبی برای ارتقای ضریب ایمنی روستاهای منطقه اعلام و تصریح کرد : مشارکت و همراهی مردم منطقه در عملیات بازسازی در اتمام بازسازی تا فصل رسیدن سرما بسیار مهم است.


بدلی مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی هم در این نشست از اتمام آوار برداری 3 هزار واحد آسیب دیده در مناطق زلزله زده قطور خبر داد و گفت : تاکنون برای باسازی برای 1400 خانوار میلگرد و 300 خانوار اسکلت پیچ و مهره تحویل داده شده است.


عابدی فرماندار خوی نیز در این نشست مجموع اعتبارات بازسازی مناطق زلزله زده را 513 میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد : از این اعتبارات 300 میلیارد تومان در قالب تسهیلات است که برای بازسازی از طریق 7 بانک در اختیار زلزله زدگان قرار داده می شود.


در چهارم اسفند سال 98 دوزمین لرزه 5و 7 و 5 و 9 ریشتری به بیش از 6 هزار واحد مسکونی و تجاری بین 20 تا صد در صد خسارت وارد کرد.