استاندار آذربایجان غربی:

شهید باکری اسوه اخلاق، اخلاص و معنویت بود / شاخص های توسعه ای استان بهبود می یابد/ آذربایجان غربی جزو پنج استان امن کشوراست

شهید باکری اسوه اخلاق، اخلاص و معنویت بود  / شاخص های توسعه ای استان بهبود می یابد/ آذربایجان غربی جزو پنج استان امن کشوراست
شهریاری در جلسه شورای اداری استان که با حضور شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در ارومیه ترتیب یافت با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای استان و بویژه شهدای عملیات بدر و خیبر به تشریح خصوصیات اخلاقی شهید مهدی باکری پرداخت و گفت: شهید باکری اسوه اخلاق، اخلاص و معنویت بود و یکی از افتخارات بزرگ آذربایجان به شمار می رود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به جایگاه ویژه استان و هم مرز بودن با سه کشور ، آذربایجان غربی را یکی استان های مهم و حساس کشور عنوان کرد و افزود: متاسفانه به دلایل مختلف با وجود پتانسیل های ویژه استان ، آذربایجان غربی نتوانسته به رشد و توسعه متوازن برسد.

وی ادامه داد: با توجه به  شرایط و امکانات استان و با وحدت و همدلی مردم و مسئولان و دوری از حاشیه می توان با برنامه ریزی به توسعه استان کمک کرد.

وی با اشاره به نگاه ویژه دولت به استان گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده توانسته ایم در برخی از شاخص های توسعه ای از جمله بهداشت ، گاز رسانی ، تامین آب شرب سالم به متوسط کشور برسیم و شاخص های استان را بهبود ببخشیم.

وی به سفر اخیر ریاست جمهور به استان اشاره کرد و گفت: در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان آذربایجان غربی 2500 میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای سالهای 98 و 99 به استان اختصاص یافت که این اعتبار می تواند در اجرای پروژه های عمرانی و بهبود بسیاری از شاخص های توسعه ای به استان کمک کند.

وی در ادامه یکی از مهمترین شاخص های توسعه را امنیت پایدار عنوان کرد و گفت: از تلاشهای تمامی نیروهای نظامی و انتظامی استان که با کمترین امکانات در تامین امنیت پایدار استان کمک کردند قدردانی می کنم.

وی ادامه داد:  با وجود بیش از 970 کیلومتر مرز و همجواری استان با سه کشور بر اساس ارزیابی های انجام شده استان آذربایجان غربی در شاخص های امنیتی جزو پنج استان امن کشور است .

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان گفت: با وجود اینکه رشد سرمایه گذاری دربسیاری از استانهای کشور منفی است ولی خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده رشد سرمایه گذاری در استان مثبت است و در حال حاضر به میزان 2500 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در استان درخواست شده که از این میزان 300 میلیارد تومان جذب شده است .

وی همچنین به سرمایه گذاری خارجی در استان نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 117 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان جذب شده که با روند جذب این میزان به 200 میلیون دلار افزایش خواهد یافت.

وی همچنین به رشد صادرات از مرزهای استان در 11 ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت: میزان صادرت از استان در سالجاری نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل با 160 درصد افزایش به یک میلیارد و 200 میلیون دلار افزایش یافته است.

وی همچنین در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در مرزهای استان خواستار تامین اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح های انسداد مرز شد.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار افزایش اختیارات استانداران شد و گفت: ضروری است در شرایط ویژه اقتصادی کشور بخشی از اختیارات حاکمیتی برخی از وزارت خانه ها در کشور به استانداران تفویض شود .

استاندار آذربایجان غربی همچنین از درآمد 310 میلیارد تومانی از محل فروش سهمیه سوخت مرزنشینان در سال جاری خبر داد و گفت: از این مبلغ 110 میلیارد تومان به حساب مرزنشیان واریز و برای تغذیه رایگان دانش آموزان ، هزینه تحصیلی ، کمک به بیماران سرطانی و مددجویان کمیته امداد امام خمینی ( ره) ساکن در نوار مرزی هزینه و 200 میلیارد تومان نیز به خزانه واریز شده است .

وی با اشاره به رانت و فساد ایجاد شده از محل فروش سهیمه سوخت مرزنشینان در سالهای گذشته گفت: قبل از این فقط یک و نیم میلیارد تومان در سال به حساب مرزنشینان واریز می شد .