برگزاری آیین رونمایی از 2 دستاورد فناورانه و پژوهشی ملی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی

آیین رونمایی از دو دستاورد فناورانه و پژوهشی ملی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی به مناسبت سی و نهمین سالگرد تاسیس این نهاد انقلابی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، رئیس کل دادگستری استان و جمعی دیگر از مدیران و مسئولان استانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در این مراسم گفت: از دستاوردها و یافته های علمی و پژوهشی  جهاد دانشگاهی استان حمایت می کنیم.

حسینی ضمن تبریک سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی افزود: کلمه جهاد در دین اسلام واژه مقدس رکین تلاش است که جهاد دانشگاهی نیز به عنوان یک نهاد انقلابی در مقاطع خاص اثرات خوبی به جا گذاشته است.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه فن بازار گفت: تهیه لیستی از اقلام وارداتی و اقدام به تولید این اقلام بستر پیروزی در جنگ اقتصادی را مهیا می کند.

حسینی ادامه داد: استانداری آماده است تا در قالب تفاهم نامه ای با جهاد دانشگاهی از برنامه‌های این نهاد و یافته های تیمی آن در راستای توسعه اقتصادی استان حمایت کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با بیان اینکه جهاد دانشگاهی ظرفیت بسیار بالایی در تولید علم و فناوری دارد تصریح کرد: جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی تاکنون اقدامات و دستاوردهای قابل تحسینی را به منصه ظهور رسانده است.

وی با اشاره به توانمندی های دفاعی کشور افزود: علی رغم پیشرفت در عرصه دفاعی، هنوز مسیر طولانی در پیش داریم و کارهای انجام نشده فراوانی در کشور وجود دارد که باید جهادگونه برای دستیابی به آنها تلاش کرد که جهاد دانشگاهی می تواند در این عرصه نقش افرینی موثری داشته باشد.

حسینی برنامه ریزی را رکن رکین توسعه دانست و افزود: اگر امروز در موضوعات پژوهشی و فناورانه به موفقیت هایی رسیده ایم نتیجه تلاش‌های شبانه‌روزی و مجاهدت های انقلابی است.

وی وجود تحریم ها را نعمتی برای کشور دانست و افزود: از طریق تحریم ها به دنبال ایجاد جنگ تمام عیار در کشور هستند اما پژوهشگران و دانشمندان ما می‌توانند از این فرصت برای رشد و پیشرفت کشور استفاده کنند.

معاون استاندار آذربایجان غربی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد درون زا و برون نگر افزود: هدف از برون نگری، حضور و اثرگذاری در بازارهای جهانی است تا توانایی های خود را به دنیا نشان دهیم لذا برون نگری مستلزم تولید محصولاتی متناسب با نیاز و ذائقه صادراتی است.

وی با بیان اینکه نباید یافته های پژوهشی و تولیدات در آزمایشگاه ها خاک بخورد تصریح کرد: عدم توجه به جایگاه زنجیره ارزش و تولید از نقاط ضعف حوزه اقتصاد است در صورتی که باید از زنجیره ارزش نهایت استفاده را کرد.

حسینی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی در شاخص های توسعه فضای کسب و کار رتبه اول را کسب کرده است، تصریح کرد: این موفقیت بزرگ حاصل وجود کار تیمی و سیستماتیک در استان بود که منجر به اثر بخش بودن و رشد و توسعه استان خواهد شد.

وی  با اشاره به اینکه آذربایجان غربی از حیث کشاورزی پتانسیل بالایی دارد افزود: باید از این ظرفیت در حوزه رویان کشاورزی جهاد دانشگاهی برای رونق اقتصادی در منطقه بهره برد.