پیام استاندار آذربایجان غربی به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

پیام استاندار آذربایجان غربی به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، پیام محمدمهدی شهریاری به مناسبت هفته پژوهش و فناوری به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم 

پژوهش به عنوان یکی از الزامات اساسی توسعه و ابزاری با اهمیت در فرایند تصمیم سازی و سیاستگذاری، از نمودهای عینی حرکت در مسیر توسعه و تحول در دنیای امروز به شمار می‌آید. در آذربایجان غربی نیز بر اساس گزارش متولیان امر حرکت بسمت تحقق شعار سال هفته پژوهش و فناوری تحت عنوان" پژوهش و فناوری، در خدمت جهش تولید" اتفاقات خوبی رقم خورده که علاوه بر بسترسازی برای توسعه پایدار و متوازن موجبات بهبود شاخص اشتغال نیز شده است.

نامگذاری یک هفته در تقویم رسمی کشور به نام «هفته پژوهش و فناوری» نشان از اهمیت این موضوع در نگاه سیاستگذاران و تصمیم سازان در سطوح حاکمیتی و ملی دارد و فرصت مناسبی را برای بهره گیری از پژوهش در مسیر آسیب شناسی سیاست های موجود و تلاش برای ارتقای آنها فراهم می نماید و زمینه گسترش، نهادینه سازی و فرهنگ سازی در حوزه پژوهش و فناوری را فراهم می نماید.

بر این اساس، امروز پژوهشگران فرهیخته کشورمان در سنگر تولید واکسن کرونا بیش از پیش توانمندی علمی و تحقیقاتی خود را به منصه ظهور گذاشته و نوید آن می رود تا با موفقیت بسترهای ریشه کن شدن ویروس کرونا فراهم گردد. در جهان معاصر، سرمایه گذاری در پژوهش و فناوری امری راهبردی تلقی شده و به عنوان مهمترین ابزار تولید قدرت و ثروت مورد توجه دولت ها و انتظامات توسعه ای است.

خوشبختانه تاکیدات مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری از طرف ایشان، مسیری روشن و هموار برای توسعه علمی و فناوری کشور ترسیم نموده و دولت تدبیر و امید نیز این حقیقت را از ابتدا سرلوحه سیاستگذاری های خود داشته و دائماً تلاش نموده تا سیاستها و اقدامات خود را در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بر بنیاد یافته های موثق و معتبر علمی و پژوهشی ، شکل دهد.

اولویت بندی پژوهش های انجام شده در راستای نیازهای توسعه ای با انجام پژوهش‌های کاربردی، تجاری سازی علم و تولید ثروت از یافته‌های علمی، و رفع نیاز استان با تمام قابلیت های موجود از طریق پیوند دادن دانشگاه با حوزه های اجرایی از جمله موضوعات اساسی است که می تواند بیش از پیش موجبات اثربخشی پژوهش برای توسعه را فراهم سازد.

اینجانب ضمن قدردانی از متولیان برگزاری این جشنواره و تبریک به برگزیدگان، هفته پژوهش و فناوری را به تمامی اساتید، دانشجویان، پژوهشگران ، مدیران و فعالان این حوزه، تبریک می گویم و توفیق روزافزون ایشان را در تامین اهداف راهبردی کشور عزیزمان ایران از خداوند متعال خواستارم.

محمدمهدی شهریاری

استاندار آذربایجان غربی