تشکیل پارلمان مشورتی زنان در آذربایجان غربی

تشکیل پارلمان مشورتی زنان در آذربایجان غربی
مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی از تشکیل پارلمان مشورتی زنان و تهیه سند ارتقا زنان در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، پریسا علیلو امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل پارلمان مشورتی در استان گفت: پارلمان مشورتی زنان نمادی از مشارکت نظام مند و سازمان یافته ، محلی برای پیگیری مطالبات بانوان و حضور هدفمند زنان ایران در عرصه اجتماعی است.

وی افزود : این پارلمان نقطه عطفی برای حرکت در تحقق عدالت جنسیتی و افزایش نقش و مشارکت زنان بر اساس اسناد بالادستی و قانون اساسی است.

 

مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری با بیان اینکه هدف و ماموریت این پارلمان تقویت و مشارکت نقش زنان در تصمیم گیری ها است، اظهار داشت: این پارلمان مشورتی در آذربایجان غربی نیز پس از استان های خراسان رضوی و خراسان شمالی به عنوان سومین استان در کشور تشکیل و با تعیین اعضای خود در چند ماه گذشته آغاز به کار کرد .

علیلو گفت : در شهرستانها نیز پارلمان زنان در راستای اهداف خود و مبتنی بر حقوق شهروندی و عدالت جنسیتی که از اهداف مهم دولت تدبیر و امید است راه اندازی شد.

 

وی افزود: ساختار اصلی پارلمان زنان به صورت مجمع عمومی است که ترکیبی از زنان صاحب نظر فرهیخته و نخبه از 25 قشرو گروه های مختلف زنان صورت می گیرد و طبق دستورالعمل تاسیس مجمع عمومی این پارلمان از لایه های مختلف اجتماعی بر اساس ترکیب جمعیتی هر شهرستان انتخاب شده است.
 

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری اضافه کرد : پارلمان بنا بر ضرورت و مصلحت می تواند در 5 کمیسیون اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی ، اشتغال، آموزش و پژوهش و توانمندسازی ، بهداشت و سلامت ، کمیسیون حقوقی به منظور بررسی و اصلاح طرحها، ارائه پیشنهادات  و تمهیدات لازم برای اجرای طرحهای مصوب به عنوان محصول فکری پارلمان تشکیل دهد.
 

 وی درباره آغاز تشکیل این پارلمان بیان کرد: ابداع کننده این پارلمان‌ها خراسان رضوی بود و از طریق معاونت زنان این استان به تمامی استان‌ها تعمیم یافت و پس از آن در خراسان شمالی تشکیل شد و آذربایجان غربی نیز سومین استان تشکیل دهنده پارلمان‌های مشورتی زنان بوده است.
 

 علیلو با اشاره به اهداف تشکیل پارلمان مشورتی زنان خاطرنشان کرد: پارلمان مشورتی زنان نمادی از مشارکت نظام مند و توسعه یافته برای پیگیری مطالبات زنان و وی با بیان اینکه چون در سال انتخابات قرار داریم، این پارلمان می‌تواند مشوق زنان باشد، تصریح کرد: این پارلمان‌ها به صورت مجمع عمومی شکل گرفته و اساسنامه توسط خراسان شمالی تشکیل شده و ترکیبی از زنان صاحب نظر و نخبه متشکل از ۲۵ قشر در اساسنامه تعریف شده که می‌توانند دعوت کنند.
 

 مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی یادآور شد: شناسایی وضعیت دقیق زنان با نگاه بومی و منطقه‌ای بوده و اولویت بندی بر اساس هر شهر در جهت توسعه و حل مسائل بر اساس برنامه ریزی عملیاتی و نتیجه بهتر برای بهبود وضعیت زنان استان است.

علیلو در ادامه به تدوین سند ارتقا زنان و خانواده اشاره کرد و گفت : این سند بر اساس اسناد فرا دستی و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون برنامه ششم توسعه تدوین و نقشه ره را نشان می دهد.

 

وی گفت : مهمترین اهداف تدوین سند ، شناسایی وضعیت موجود زنان و خانواده در استان به تفکیک هر شهرستان بر مبنای اطلاعات پایه مستند جهت بهره گیری در برنامه ریزی های عملیاتی محور ، شناسایی مشکلات و فرصتهای مهم در استان و تجزیه و تحلیل علل اصلی مسائل و خلاءهای ظرفیتی ، تدوین راهکارهای صریح و متناسب با شرایط هر شهرستان  است .

به گفته وی ، این سند با رویکرد توانمندسازی در چهار بعد افزایش دانش، سلامت، امنیت و آگاهی، مطالعه وضعیت موجود و تحلیل آن‌ها،‌ مشارکت‌های سیاسی اجتماعی اقشار مختلف زنان، ارتقای تاب‌آوری فردی و اجتماعی، توجه به مسئله تحکیم بنیان خانواده و تقویت زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی خانواده، ارائه راهکار و معرفی شاخص‌ها، تدوین شده است.