در جلسه بررسی علت حادثه خروج قطار ارومیه _تهران از ریل مطرح شد

مدیران راه آهن باید برای تجهیز و نگهداری زیرساخت ها هزینه کنند/ مسببان اصلی حادثه قطار ارومیه معرفی می شوند

مدیران راه آهن باید برای تجهیز و نگهداری زیرساخت ها هزینه کنند/ مسببان اصلی حادثه قطار ارومیه معرفی می شوند

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در جلسه بررسی حادثه اخیر خروج قطار ارومیه_ تهران از ریل که با حضور مدیر کل راه آهن آذربایجان برگزار شد، با اشاره به دستور اکید مقام عالی استان بر معرفی مسببان این حادثه و جلوگیری از وقوع چنین حوادثی گفت: خوشبختانه این حادثه خسارت جانی نداشته و نباید اجازه داد چنین حوادثی در این مسیر رخ دهد . 

 

رهبردین افزود: شرکت راه آهن باید به تمامی تعهدات خود در زمینه ایمن سازی مسیر انجام دهد و هیچ قصور و ترک فعلی در این زمینه قابل قبول نیست . 

 

وی همچنین بر بازرسی های مداوم و اصلاحات مورد نیاز مسیر راه آهن در اسرع وقت برای ایمن سازی مسیر تاکید کرد. همچنین نگهداری و بازسازی ایستگاه های راه آهن را با توجه به درآمدهای حاصله از این استان را از موضوعات مهم و تاثیر گذار عنوان کرد. و اعلام کرد اقدامات سنوات گذشته در این خصوص در حد قابل قبول نبوده است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی نیز در جلسه این با ارائه گزارشی از روند حادثه، بر تهیه گزارش جامعی از اقدامات انجام شده برای نگهداری و بازسازی شبکه راه آهن استان در چندسال گذشته و مقایسه آن با درآمدهای حاصل از جابجایی بار و مسافر تاکید کرد و گفت: متولیان شرکت راه آهن آذربایجان در استان پاسخگوی نیازها و مطالبات عمومی نیستند.

سید محسن حمزه‌لو با انتقاد از رویه فعلی، ساخت دیوار حائل در محل ترانشه را جزو مسئولیت شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل عنوان کرد و افزود: این شبکه ریلی ظرفیت اتصال به راه آهن اروپا را دارد و یک کریدور مهم را تشکیل می‌دهد و درصورت توسعه شاهد افزایش سهم شبکه ریلی آذربایجان غربی در لجستیک و ترانزیت بین الملل خواهیم بود.

 

جلسه بررسی ابعاد حادثه قطار ارومیه –مراغه پس از تشکیل کمیته مدیریت بحران راه و شهرسازی، با حضور سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی، رئیس شورای هماهنگی و مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی، مدیر کل راه آهن آذربایجان و اعضای کمیته مدیریت بحران راه و شهرسازی برگزار و مقرر شد گروه های کارشناسی با شناسایی ترانشه های ناامن و انجام اقدامات ایمنی در مسیر راه آهن ارومیه- مراغه از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود.

 

چهارشنبه هفته گذشته دیزل مسافری قطار تهران- ارومیه در نزدیکی ایستگاه رشکان به علت ریزش ترانشه خاکی از خط خارج شد که خوشبختانه خسارت جانی درپی نداشت.