معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی:

توسعه روستاها زمینه‌ساز توسعه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است/۱۶ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای روستاهای استان در نظر گرفته شد

توسعه روستاها زمینه‌ساز توسعه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است/۱۶ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای روستاهای استان در نظر گرفته شد
​​​​​​​معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ضمن تأکید بر این که دهیاران عمران و آبادانی روستاها را بیش از پیش مدنظر قرار دهند، گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به مناطق روستایی تخصیص یافته که سهم استان از این رقم ۱۶ میلیارد تومان است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، آیدین رحمانی رضائیه امروز ۲۰ آبان‌ماه در نشست مشورتی دهیاران استان ضمن قدردانی از عملکرد مسئولان، کادر درمانی و بویژه دهیاران و بخشداران در بحث مبارزه با بیماری کرونا، اظهار داشت: برای پیشگیری از شیوع هر چه بیشتر این ویروس به تداوم این همراهی نیاز داریم. دهیاران با کمترین امکانات به خوبی در سنگر مقابله ایفای نقش کرده اند.

وی با بیان این که توسعه روستاها متضمن توسعه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است، خاطر نشان کرد: با توجه به این مهم و حضور یک‌سوم جمعیت استان در روستاها نباید از هیچ تلاشی برای توسعه مناطق روستایی دریغ کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان این که در دولت تدبیر و امید در حوزه گازرسانی، آب و فاضلاب، برق، راه و دیگر موارد رفاهی اقدامات ارزنده‌ای صورت گرفته، افزود: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه بخشی از هزینه روستاها و دهیاری‌ها توسط دولت تأمین می‌شود ولی دهیاران و دهیاری‌ها باید به‌دنبال ایجاد درآمد پایدار برای تأمین بخشی از هزینه‌های خود باشند.

وی تصریح کرد: توجه به ظرفیت‌ها و استعدادهای نهفته روستایی می‌تواند مسبب ایجاد درآمد پایدار در حوزه خاصی شود که ثمره این کار در نهایت متوجه استان و پیشرفت روزافزون روستاها می‌شود.

رحمانی با اشاره به این که ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای روستاییان کشورمان در نظر گرفته شده، گفت: سهم استان از این رقم ۱۶ میلیارد تومان است که فرمانداران باید پیگیر جذب و دریافت سهمیه خود باشند. این موضوع در حالی‌ست که سقف تسهیلات از ۱۰ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به اراده دولت، قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها و مسئولان در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز، عنوان کرد: وظیفه اصلی دستگاه‌های اجرایی جلوگیری از شروع عملیات غیرمجاز است، بنابراین نباید ساخت و ساز تمام و پس از آن به فکر راه چاره بود. ساخت و سازهای خارج از محدوده روستاها بر عهده مدیریت شهری است.

معاون استاندار آذربایجان غربی با تأکید به برخورد جدی با زمین‌خواران و ویلاسازان در اراضی توسط دولت و دستگاه قضایی، ابراز داشت: از عموم درخواست می‌شود در صورت مشاهده تخلفات موارد را به دستگاه‌های مربوطه گزارش دهند، در همین راستا ساخت و ساز در کوه سیر ارومیه به هیچ وجه قابل قبول نیست و تنها طرح جامع گردشگری در این مکان مطالعه و عملیاتی می‌شود.

در این جلسه که همزمان به صورت ویدیو کنفرانس با سایر شهرستان‌های آذربایجان غربی برگزار شد دهیاران نظرات و پیشنهادات خود را با مسئولان استانی در میان گذاشتند.