معاون استاندار خواستار شد؛

لزوم تسریع صادرات سیب از آذربایجان غربی/550 هزار تن سیب در سردخانه‌های استان موجود است

لزوم تسریع صادرات سیب از آذربایجان غربی/550 هزار تن سیب در سردخانه‌های استان موجود است
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی ضمن انتقاد از خروج بسیار کم سیب از استان، گفت: مسئولان و دستگاه‌های مرتبط با موضوع سیب توان خود را برای برطرف کردن مشکلات صادرات به کار گیرند.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، نادر صادقی ظهر روز یکشنبه پنجم بهمن ماه در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان با انتقاد از خروج ضعیف سیب از آذربایجان غربی، اظهار داشت: بایستی مسئولان سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه نهایت تلاش خود را برای خروج سیب از استان و صادرات به کشورهای دیگر به‌صورت جدی به کار گیرند.

وی با بیان این که کاهش نرخ ارز در صادرات و درآمد تولیدکنندگان و تاجران تأثیر منفی دارد، خاطر نشان کرد: موضوع سیب استان به‌قدری اهمیت دارد که از طریق مکاتبه با ریاست جمهوری به دنبال برطرف کردن مشکلات و هموارسازی صادرات این محصول هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: ذخایر سیب در سردخانه‌های استان بالغ بر 550 هزار تن برآورد شده و این در حالی است که خرید شب عید میوه سیب 13 هزار تن پیش بینی شده و سهم استان در این میان 10 هزار تن است.

وی یادآور شد: بحث برندسازی در موضوع صادرات و ایجاد زیرساخت‌های صادراتی از موارد مهم در انجام صادرات است. متأسفانه این موضوع به خوبی در کشور ما جا نیفتاده و فروش در سایر کشورهای همسایه پس از عرضه و ورود کالا به کشور میزبان صورت می‌گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی حمل‌ونقل را از مؤلفه‌ها و زیرساخت‌های اساسی توسعه عنوان کرد و ابراز داشت: توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل هوایی در استان می‌تواند به رونق اقتصادی کمک قابل توجهی کند.

صادقی تاکید کرد: مسئله صادرات در همه حال جزو مهم‌ترین مسائل بوده و پیگیری مشکلات صادراتی در اولویت اقدامات دولت است.

در این جلسه همچنین در مورد کامیون‌های یخچال‌دار، برپایی نمایشگاه‌های فرامرزی، مالیات صادرات، رفع مشکلات صادرات، حمایت‌های دولت از صادرات و صادرکنندگان و کنسانتره مباحثی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.