در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان

استاندار آذربایجان غربی: پسوند محرومیت باید از نام استان برداشته شود

استاندار آذربایجان غربی: پسوند محرومیت باید از نام استان برداشته شود
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه این استان از نعمات و موهبت های الهی فراوانی برخوردار است، گفت: با توجه ویژه دولت سیزدهم، موضوع محرومیت زدایی از این استان باید در دستور کار جدی بخش های مختلف قرار گیرد و از ظرفیت های استان به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

محمدصادق معتمدیان امروز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان و آیین تودیع و معارفه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی که با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، افزود: باید نقش استان در حوزه ملی و توسعه ملی بازتعریف شود.

 

وی با بیان اینکه در 43 سال گذشته سهم آذربایجان غربی در توسعه زیرساخت های دولتی کم بوده است، اضافه کرد: این امر به بهانه های مختلف از جمله ناامنی اتفاق افتاده که باید توجه داشت، این استان از امن ترین مناطق کشور است و باید به این امر در سرمایه گذاری ها توجه شود.

 

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مزیت مرز، پایانه ها و گمرکات متعدد و ظرفیت معدن و کشاورزی در استان بیان کرد: برای شکوفا شدن همه این بخش ها و زمینه سازی برای توسعه و پیشرفت استان باید اختیارات تمرکززدایی شده و در اختیار مدیران استانی قرار گیرد.

 

معتمدیان با اشاره به اینکه کشاورزی و معدن، پیشران توسعه آذربایجان غربی هستند، ادامه داد: ما رتبه های برتر را در این 2 حوزه مهم داریم ولی ارزش افزوده این بخش ها، بسیار کم بوده و نقش خاصی در توسعه استان ایفا نمی کنند.

 

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی در برخی شاخص ها رتبه بسیار نازلی دارد، گفت: فضای آموزشی، راه روستایی و گازرسانی به روستاها از جمله مواردی است که باید روی آنها سرمایه گذاری کرد.

 

استاندار آذربایجان غربی همچنین بر ارائه اختیار توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای تاکید کرد و افزود: اعتبارات هزینه ای استان ها می تواند از طریق مرکز مدیریت شود که در این صورت، می توان ضمن بهبود تخصیص های استانی در بخش عمرانی، بهبود تخصیص هزینه ای را نیز شاهد بود.

 

دراین آیین، حسین سپهری به عنوان رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی معرفی و از زحمات ناصر حضرتی پر قدردانی شد.