رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی:

برنامه های توسعه ای استان بر مبنای توسعه پایدار، متوازن و همه جانبه انجام می شود

برنامه های توسعه ای استان بر مبنای توسعه پایدار، متوازن و همه جانبه انجام می شود
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی با اشاره به مطالعات جامع در زمینه روند توسعه ای استان، گفت: تمامی برنامه های توسعه ای و توزیع اعتبارات استان بر مبنای توسعه پایدار ، متوازن و همه جانبه انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، ناصر حضرتی روز دوشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد گفت: بعد از احیای سازمان برنامه و بودجه ، ایده توسعه پایدار ، متوازن و همه جانبه را در استان مطرح کردیم که بعد از مطالعات انجام شده ، آذربایجان غربی در شاخص های توسعه انسانی مبتنی بر درآمد سرانه ، شاخص سلامت و آموزش دچار محدودیت های بود که در سالهای اخیر اقدامات خوبی و موثری برای ارتقای این شاخص ها در استان صورت گرفته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی ادامه داد: در بخش درآمد سرانه استان دچار مشکل هست که در این حوزه نیازمند توجه ویژه دولت هستیم.
 
حضرتی با اشاره به سهم ۴.۱ درصدی آذربایجان غربی از جمعیت کشور بیان کرد: متاسفانه این استان شکاف قابل توجهی در حوزه درآمد سرانه با نسبت جمعیتی در کشور دارد و در بهترین شرایط سهم استان از تولید ناخالص ملی به ۲.۱ درصد رسیده که امیدواریم با توجه دولت این رقم در سالهای آینده افزایش یابد.

وی همچنین ادامه داد: با نگاه کلی به ارزش افزوده استان ۶۵ درصد ارزش افزوده استان مربوط  به حوزه خدمات، ۱۸ درصد صنعت و ۱۷ درصد از کشاورزی تامین می شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی اظهار داشت: با توجه به اشتغال ۳۳ درصدی دربخش کشاورزی استان و ارزش افزوده ۱۷ درصدی این بخش، متاسفانه در کشاورزی با یک عدم بهره‌وری مواجه هستیم  که باید در این بخش برنامه ریزی های لازم در راستای افزایش بهره وری و ارزش افزوده صورت گیرد. 

حضرتی از تحقق ۱۱۳ درصدی مالیات در ده ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: این امر بدون تغییر در پایه های مالیاتی و با شناسایی فرصت های جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی محقق شده است و یکی از استانهای موفق در این زمینه هستیم.