معاون استاندار: آذربایجان غربی سومین استان کشور در جذب سرمایه گذار خارجی است

معاون استاندار: آذربایجان غربی سومین استان کشور در جذب سرمایه گذار خارجی است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان سومین استان کشور به لحاظ جذب سرمایه خارجی است.

رضا حسینی در جلسه کارگروه اشتغال آذربایجان غربی افزود: این استان به دلیل همجواری با 2 کشور ترکیه و عراق دارای ظرفیت های فراوانی در توسعه تجارت و جذب سرمایه گذاری خارجی است که این ظرفیت می تواند علاوه بر شکوفایی اقتصاد استان، در اقتصاد کلان کشور نیز تاثیرگذار باشد.
وی با اشاره به نزدیکی شهرهای پیرانشهر و سردشت به 2 شهر مهم شمال عراق بیان کرد: ظرفیت های فراوانی برای توسعه تجارت و افزایش صادرات در این 2 شهر وجود دارد و این ظرفیت ها باعث شده که گمرک تمرچین پیرانشهر به عنوان یک گمرک صادرات محور در سطح کشور مطرح شود.
وی ادامه داد: ثروت نهفته سرمایه داران در شمال عراق و نزدیکی روابط سیاسی، فرهنگی و مذهبی بین آذربایجان غربی و این منطقه ظرفیت مناسبی برای جذب سرمایه گذار خارجی است که این موضوع در صورت محقق شدن موجب افزایش اشتغال در استان خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: پیرانشهر در جذب تسهیلات اشتغال پایدار پس از بوکان دومین شهرستان استان به شمار می رود.
فرماندار پیرانشهر نیز در این جلسه گفت: 275 طرح اشتغال پایدار در این شهرستان مصوب شده که با اجرایی شدن آنها 661 فرصت اشتغال ایجاد می شود .
سیدعلی ترابی افزود: تاکنون تسهیلات مربوط به 109 طرح با ظرفیت اشتغال 281 نفر پرداخت شده است.
رضا نقی زاده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی نیز در این جلسه بیان کرد: این استان با ابلاغ یکهزار و 980 میلیارد ریال، رتبه هفتم کشوری را در جذب تسهیلات اشتغال فراگیر درسطح کشور داراست و تاکنون 33 درصد بیشتر از میزان اعتبار ابلاغی به کارآفرینان و تولیدکنندگان پرداخت شده است.
در ادامه این نشست تولیدکنندگان شهرستان پیرانشهر مشکلات و موانع خود را مطرح کردند و با حضور مسوولان استانی و شهرستانی برای رفع این موانع و اعطای تسهیلات جدید تصمیم گیری شد.
پیرانشهر در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد که بواسطه مرز تمرچین و روابط تجاری مناسب با اقلیم کردستان دارای فرصت های مناسب اشتغال و صادرات است.