تشریح آخرین وضعیت درآمدها و اعتبارت استان در سال گذشته توسط رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان

تشریح آخرین وضعیت درآمدها و اعتبارت استان در سال گذشته توسط رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آخرین وضعیت درآمدها و اعتبارت استان در سال گذشته را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، حضرتی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که به ریاست استاندار آذربایجان غربی برگزار شد،  با ارائه گزارشی از وضعیت درآمدی استان در سالهای 1397 و 1398 اظهار داشت : در سال 1397 مصوب میزان درآمد های استانی 1094 میلیارد تومان بود که از این میزان اعتبار مصوب ، 985 میلیارد تومان محقق گردید .

وی ادامه داد: در سال گذشته نیز میزان مصوب درآمدهای استانی 1415 میلیارد تومان بود که علیرغم تحریم ها و شرایط ویژه اقتصادی کشور و استان ، با توجه به بهبود فضای کسب و کار و تلاشهای همکارن امور مالیاتی و دارایی و ستاد تجهیز درآمد میزان درآمدهای استانی در سال گذشته 1371 میلیارد تومان محقق گردید و این میزان درآمد از سال 97 نسبت به سال 98 از 90 درصد به 97 درصد ارتقا یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در ادامه سخنان خود به اعتبارات هزینه ای استان نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته میزان اعتبارات هزینه ای استان بیش از 557 میلیارد و 799 میلیون تومان بود که با راهبری استاندار محترم و تدابیر سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و علیرغم محدودیت های اقتصادی و مالی کشور و استان،  خوشبختانه بجز چند مورد محدود تمامی موارد اعتبارت هزینه ای بصورت صد دردصد محقق گردید  و از نظر پرداخت حقوق کارکنان استان در سال گذشته در شرایط رضایت بخشی قرار گرفتیم.

حضرتی در ادامه از پرداخت پاداش بازنشستگی و مانده مرخصی  238 نفر بازنشستگان دولت به حساب شخصی این افراد به مبلغ 31 میلیارد تومان در سال گذشته خبر داد و گفت: در حال برنامه ریزی برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال گذشته به میزان 30 میلیارد تومان هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود میزان اعتبارات مصوب عمرانی استان در سال گذشته را 1664 میلیارد و 91 میلیون تومان عنوان کرد و افزود:  از این میزان اعتبار مصوب حدود 774 میلیارد و 364 میلیون تومان بصورت نقدی ، اسناد خزانه و تهاتر تخصیص یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همچنین ادامه داد: در سال گذشته 2334 پروژه مختلف در قالب پیمانی ، امانی و پیمانی امانی در استان اجرا شده که برای ارتقای توان مالی و اجرای فعالان و پیمانکاران بخش خصوصی ، 78 درصد از اعتبارات عمرانی به پروژه های پیمانی اختصاص یافته است.

حضرتی همچنین از اختصاص 1368 میلیارد تومان اعتبار از سال 1393 تا کنون برای اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه برای دستگاه های اجرایی استان خبر داد و گفت: از این میزان  اعتبار 44 درصد یعنی 598 میلیارد و 762 میلون تومان اختصاص یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تاکید کرد: بخش قابل توجهی از اعتبارات دریاچه ارومیه نیز به وزرتخانه های مرتبط و برای پروژه های ملی اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: در سال گذشته نیز دولت 200 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه های مختلف برای احیای دریاچه ارومیه به استانهای آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی و کردستان مصوب کرده بود که از این میزان اعتبار 90 میلیارد و 500 میلیون تومان سهم آذربایجان غربی بود که 57 درصد این اعتبار در سال گذشته تخصیص یافت.

وی ادامه داد: برای پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه نیز نزدیک به 1900 میلیارد تومان از محل اعتبارات مهار آبهای مرزی اختصاص یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از تخصیص 88 درصد اعتبارات پروژه های ملی استانی شده برای اجرای پروژه های مهم در استان در سال گذشته خبر داد و گفت: برای اجرای پروژه های مهم و شاخص ملی استانی شده در سال گذشته 215 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده بود که خوشختانه از این میزان اعتبار 189میلیارد تومان یعنی 88 درصد تخصیص یافت . 

حضرتی در ادامه افزود: در سال گذشته نیز برای اجرای پروژه های ملی اختصاصی استان آذربایجان غربی از جمله تالار مرکزی ، تعدای از بیمارستانها ، دانشگاه ها و اجرای پروژه های فصل حمل و نقل،  221 میلیارد تومان نیز مصوب گردید.

در ادامه این جلسه یوسف زاده معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز با اشاره به کاهش نرخ تورم در استان گفت: در فروردین سال جاری نرخ تورم استان 29.7 درصد بوده که 2.5 درصد از میانگین کشور کمتر است. در بین استانها نیز بعد از استان فارس استان آذربایجان غربی کمترین نرخ تورم را دارا می‌باشد.

وی ادامه داد: بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می دهد که در سال 1398 در استان بخش خدمات با 43.3 درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را داشته که در کشور برابر 50.3 درصد می باشد. بخش کشاورزی نیز در استان33.3 درصد سهم اشتغال را دارد و در کشور 17.7 درصد شاغلان در بخش کشاورزی شاغل هستند.

یوسف زاده با اشاره به شاخص فلاکت استان که از مجموع دو نرخ بیکاری و تورم بدست می‌آید گفت: شاخص فلاکت  در سال 1398 در آذربایجان غربی 43.9 درصد می‌باشد که نسبت به سال 1397 حدود 2.7 درصد افزایش دارد و دربین استانها جزو 8 استان با شاخص فلاکت پایین قرار داریم.