اظهارات محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در آیین افتتاح استادیوم 15 هزار نفری مجموعه ورزشی شهید باکری ارومیه

اظهارات محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در آیین افتتاح استادیوم 15 هزار نفری مجموعه ورزشی شهید باکری ارومیه
محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در آیین افتتاح استادیوم 15 هزار نفری مجموعه ورزشی شهید باکری ارومیه که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد گفت: استان آذربایجان غربی در شاخص های اقتصادی مهمی چون کاهش نرخ بیکاری، کاهش تورم، رشد سرمایه گذاری، رشد صادرات، رشد نرخ مشارکت اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار رتبه های برتر کشوری را به خود اختصاص دهد. این محقق نمی شد مگر با وحدت و همراهی مردم و توجه ویژه دولت تدبیر و امید.

وی ادامه داد: مردمان این دیار که آزمون پس داده هایی سربلند و جان برکف هستند، در برابر عقب ماندگی های ناشی از جنگ و سوئ مدیریت همواره مشی صبر و قناعت در پیش داشته اند و امروز که دولت تدبیر و امید با سرمایه گذاری های تاریخی و توجه به موضوعاتی چون احیای دریاچه ارومیه و بهبود شاخص های زیربنایی توسعه در مقام جبران کم کاری های مستولی شده تاریخی بر این مردم برآمده، بیش از پیش همراه و همدل در تحقق آرمانهای انقلاب هستند.

شهریاری افزود: ورزش در این دیار اگر چه با والیبال تنفس می کند و ستاره های درخشان ورزش ایران، پرورش یافته مکتب بزرگانی چون کارگرپیشه هستند اما تنوع ورزشکاران در رشته های گوناگون و کسب افتخارات جهانی به همت سیامند رحمان ها گویای نقش آفرینی مثبت دولت و مردم در این عرصه است. فوتبال این سرزمین با تیم نود ارومیه جان گرفته و می رود تا تاریخ ساز شود‌.

وی گفت: افتتاح ورزشگاه ۱۵ هزار نفری به عنوان مطالبه ای تاریخی از سوی علاقمندان ورزش و تکمیل ورزشگاه مهاباد و دهها پروژه دیگر در اقصی نقاط استان بیانگر اهتمام جدی دولت به امیدآفرینی و نشاط در بین مردم و بویژه جوانان است. سرمایه گذاری های انجام شده در ایجاد زیرساخت های ورزشی و میزبانی از رویدادهای جهانی،منطقه ای و ملی امروز آذربایجان غربی را به مهد ورزش ایران بدل ساخته است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: با همه دستاوردهای تاریخی که آذربایجان غربی در حوزه های اقتصادی در چند سال اخیر کسب کرده و بر مدار برنامه ریزی مبتنی بر عقلانیت،برابری و شفافیت قرار گرفته، زخم عقب ماندگی در حوزه هایی چون زیرساخت های آموزشی و حمل و نقلی و نیز سرانه پایین درآمدی تاول زده و موجب شده تا توسعه مدنظر حضرتعالی و دولت محترم به طور کامل در استان محقق نگردد.

وی گفت: آذربایجان غربی برای حفظ روزهای ماندگار در شاخص های اقتصادی نیازمند توجه ویژه دولت است. ضعف در حوزه زیرساخت های اساسی توسعه استان به ویژه راه، حمل و نقل زمینی و ریلی، بهداشت و آموزش به دلیل ناکافی شهریاری افزود: بودن سرمایه گذاری های بخش عمومی  از جمله در حوزه زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی، شکاف شاخص های توسعه یافتگی استان با میانگین کشوری و نیز کمبود منابع بانکی به منظور تامین مالی بنگاه های اقتصادی نیازمند تسهیلات سرمایه ثابت و در گردش، می طلبد تا دولت عنایت ویژه ای به این استان داشته باشد.

وی در پایان اظهار داشت : اصلاح لوایح اقتصادی ارائه شده توسط دولت یا طرح های مرتبط با هدف ایجاد توازن به نفع استان های کمتر توسعه یافته، ارائه لایحه ای به منظور رفع محرومیت استان های کمتر توسعه یافته، مستثنی نمودن استان آذربایجان غربی از برخی ممنوعیت های قانونی در صادرات و واردات مرتبط با فرآوری محصولات کشاورزی، ایجاد زیرساخت های اقتصادی این استان با استفاده از منابع اعتباری صندوق توسعه ملی و سایر منابع اعتباری به منظور ارتقای امنیت ملی و سطح معیشت ساکنان استان های مرزی از دیگر موضوعاتی است که می توان برای پایداری استان در جدول توسعه برای آنان تدبیر نمود.