نخستین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان در سال 98 برگزار شد

نخستین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان در سال 98 برگزار شد
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی بر همکاری تمامی سازمان های مسئول در مدیریت و دفن پسماند ها تاکید کرد / صداوسیما استان و آموزش و پرورش در آگاهسازی جامعه و فرهنگسازی مدیریت پسماند استان بیشتر ورود کنند

پیمان آرامون در نخستین کارگروه مدیریت پسماند استان که با حضور فرمانداران شهرستان های اشنوبه و میاندوآب برگزار شد گفت: شهرداران به عنوان متولیان مدیریت شهری در جمع آوری و دفن زباله ها وظیفه اصلی بر عهده دارند و سایر دستگاههای مسئول نیز در این راه باید همکاری لازم را انجام دهند و فرمانداران نیز به عنوان مدیران شهرستان برتمامی این امور نظارت دارند.

وی افزود: عدم دفن اصولی زباله ها تبعات بسیار جدی در سلامت جامعه و مباحث اجتماعی دارد و اداره کل محیط زیست استان نیز به عنوان مسئول حفظ محیط زیست باید بر عملکرد شهرداری ها نظارت دقیق داشته و در اجرایی شدن مصوبات این کارگروه بطور جدی پیگیری نماید.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی بر طرح جامع مدیریت پسماند استان نیز اشاره ای کرد و افزود:مطالعات طرح احداث سایت های تجمیعی دفن پسماند در نقاط مختلف استان در حال پیگیری است و با توجه به نتایج این مطالعات در جلسات بعدی این کارگروه سایت تجمیعی دفن زباله شهرستان های پیرانشهر، نقده و اشنویه و سایت مشترک دفن زباله های شهرستان های مهاباد با میاندوآب بررسی می شوند.

در ادامه این جلسه  مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در گزارشی از عمکلرد دستگاههای اجرایی در سال گذشته ارائه کرد و گفت: طرح مطالعات جامع مدیریت پسماندتعدادی از شهرستانهای استان نهایی شده است که بدلیل نبود اعتبار و عدم توانایی شهرداری های استان در اختصاص بودجه اجرایی نشده و یا به سخت پیش می رود.

مهران رضوی افزود:سال گذشته طرح ساماندهی سایت های زباله شهرهای سلماس، مهاباد، ارومیه ، میاندوآب به همراه اتمام مطالعات طرح جامع شهرستان شاهین دژ و منطقه آزاد ماکو نهایی شده است.

در ادامه این جلسه خضری فرماندار شهرستان اشنویه و قهرمانی فرماندار شهرستان میاندوآب نیز در گزارشی جداگانه ، وضعیت طرح جمع آوری و دفن پسماندهای شهرستان و سایت موجود دفن زباله ها و مشکلات و مسائل مربوطه را مطرح کردند.