نشست تخصصی مشاغل خانگی زنان، چالشها و فرصت های پیش رو در ایام کرونا در ارومیه برگزار شد

نشست تخصصی مشاغل خانگی زنان، چالشها و فرصت های پیش رو در ایام کرونا در ارومیه برگزار شد
با حضور مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نشست تخصصی مشاغل خانگی زنان، چالشها و فرصت های پیش رو در ایام کرونا به همت جهاد دانشگاهی ویژه زنان کارآفرین و فعالان حوزه کسب و کار خانگی بصورت وبیناری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی به نقل از جهاد دانشگاهی استان، مدیرکل اموربانوان و خانواده استانداری در این نشست با اشاره به اینکه نقش زنان در مشاغل خانگی بسیار محوری است اظهار کرد: در صورت آموزش صحیح و اصولی بسیاری از بانوان جامعه به موازات ایفای نقش در منزل به عنوان زن خانه دار، قادر به نقش آفرینی در حوزه تولیدی نیز خواهند بود.

پریسا علیلو با اشاره به اینکه با گسترش روزافزون فناوری های نوین به ویژه فناوری دیجیتالی و گسترش فضای مجازی فرصتهای اقتصادی زیادی برای مشاغل خانگی زنان ایجاد شده است اظهار کرد: ۲۰ درصد درآمد کشورهای در حال توسعه از مشاغل خانگی به دست می آید.

وی با اشاره به تاثیر و اهمیت توسعه مشاغل خانگی زنان در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی اظهار کرد:باتوجه به سهم بالای زنان در اقتصاد ملی و افزایش سطح سواد در این گروه از جامعه و همچنین مسائل فرهنگی مربوط به اشتغال زنان این امکان فراهم می شود که با توسعه مشاغل خانگی از ظرفیتهای اقتصادی زنان در جامعه استفاده بهتری شود.

علیلو افزود: لازمه تحقق چنین امری، اتخاذ تدابیر هوشمندانه و برنامه ریزی هدفمند و اصولی خواهد بود و با خود باوری زنان و امتزاج آموزش و مهارت افزایی هر چه بیشتر می توان به توفیقات بسیاری در حوزه اقتصادی نائل شد.

وی اظهار کرد: افزایش بهره‌وری سرمایه و صرفه جویی در هزینه‌های جانبی اشتغال و افزایش درآمد خانواده، ارتقاء مدیریت کسب و کار خانگی از طریق پیوند با بنگاه‌های بالادستی و تشکل‌های خوشه ای،  اتحادیه‌ها، تعاونی ها و صنوف و  تسهیل مقررات مربوط به کسب و کار خانگی، از مزیت ها و تاثیرات مشاغل خانگی زنان است. 

وی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های سلامت روان داشتن کار و اشتغال است و مشاغل خانگی به نوعی شروع حرکت استقلال خواهی زنان به شمار می رود اظهار کرد: باید با بینش و آگاهی لازم افراد بیکار را به سمت حرفه و مشاغل خانگی سوق داد و همگام با آموزش حرفه و شغل مناسب هم جامعه از معضلات دور می‌شود و هم سلامت روانی افراد تضمین خواهد شد.
      
مدیرکل اموربانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی اظهار کرد: کسب و کارهای کوچک به دلیل ساختار ساده زود بازده و با توجه به نیاز سرمایه اندک در جهت متعادل کردن بازار کار موثر می‌باشند و در کشور ما با توجه به ترکیب جمعیتی کسب و کارهای کوچک خانگی می‌تواند بازدهی مناسبی داشته و در کوتاه مدت یا میان مدت در رفع معضل بیکاری موثر باشد.
      
وی اظهار کرد: تامین مواد اولیه این نوع کسب و کارها، استانداردسازی و برندسازی محصولات، پیوند تولیدات مشاغل خانگی با بازار فروش، ورود دارندگان مشاغل خانگی به شبکه های اجتماعی و بازاریابی برای فروش تولیدات این مشاغل از طریق فضای مجازی و استفاده از خدمات پوشش بیمه ای نیز می تواند یکی از چالشهای پیش روی بانوان باشد.

علیلو ادامه داد: دولت نیز در راستای حمایت از متقاضیان مشاغل خانگی اقدام به تخصیص تسهیلات کم بهره، اجرای الگوی نوین مشاغل خانگی که این طرح از طریق هدایت، مشاوره و استعدادهایی موجب توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی می شود شناسایی ظرفیت ها، توانمندی متقاضیان و اتصال به بازار کار از مهم‌ترین اهداف این طرح است و جهاد دانشگاهی بعنوان مجری طرح وظیفه تسهیلگری را بر عهده دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز با اشاره به مطالعات انجام شده در مورد آثار و پیامدهای ورود زنان به عرصه مشاغل خانگی اظهار کرد: کسب استقلال مالی، خود اتکایی و ایجاد نوعی احساس توانمندی در زنان، تغییر رفتارهای اقتصادی زنان و کمک به رشد اقتصادی خانوار، ارتقاء نقش و پایگاه اجتماعی زنان سرپرست خانوار و افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس از پیامدهای ورود زنان به عرصه مشاغل خانگی است.

رستم زاده با اشاره به تاثیر مخرب بیماری کرونا بر اقتصاد بسیار زیادی از کسب و کارها اظهار کرد: این ایام بهترین فرصت برای خودنمایی مشاغل و کسب و کارهای خانگی را فراهم نموده است و دستگاههای متولی با یک کار تیمی مشترک با راهبری و اتصال متقاضیان و پیشرانان  این حوزه همانند طرح ملی مشاغل خانگی میتوانند با همفکری و مشارکت، الگویی بومی  متناسب با شرایط کرونایی حاکم بر جامعه برای کسب و کارهای خانگی ترسیم کنند تا هم حمایتی بر اقتصاد خانوارها بوده و هم اقتصاد متاثر از کرونا توان احیا برای رسیدن به نکته آغاز ریزشی ما قبل را داشته باشد.