استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای اداری با حضور رئیس جمهور:

در دولت تدبیر و امید ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان انجام‌گرفته است

در دولت تدبیر و امید ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان انجام‌گرفته است
استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای اداری استان که با حضور رئیس جمهور، جمعی از وزرا و اعضای دولت در منطقه آزاد ماکو برگزار شد، از سرمایه گذاری 20 هزار میلیارد تومانی دولت تدبیر و امید در استان آذربایجان غربی خبر داد.

استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای اداری استان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، از سرمایه گذاری 20 هزار میلیارد تومانی دولت تدبیر و امید در استان آذربایجان غربی خبر داد.

متن کامل سخنرانی محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در حضور رئیس جمهور به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

با عرض سلام و ادب و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم عزیز و میهمانان گران‌قدر در این ماه پر خیروبرکت.

ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی خاصه ۱۲ هزار شهید گلگون‌کفن استان آذربایجان‌غربی. خیرمقدم ویژه دارم خدمت جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهور و وزرای محترم همراه و معاونان محترم رئیس‌جمهور.

در شرایط حساس کنونی که دشمنان نظام با عهدشکنی بر تعهدات قانونی و جهانی سودای تضعیف اقتدار این نظام را در سر دارند و با وضع تحریم‌های ظالمانه اعتقاد راسخ مردم قدرشناس میهن به آرمان‌های نظام را نشانه گرفته‌اند، وحدت و یکپارچگی ملی توانسته دسیسه‌های دشمنان را خنثی سازد.

بجاست که از عنایت ویژه ریاست محترم جمهور به استان آذربایجان‌غربی تشکر نمایم ؛ انتخاب دوباره این استان در کمتر از شش ماه برای سفر که به‌طورقطع موجبات خیروبرکت برای این خطه از ایران سرافراز را به‌همراه داشته و دارد. همچنین تشکر و تقدیر می‌کنیم از وحدت و همدلی موجود بین مسئولان استانی ازجمله مجمع محترم نمایندگان استان در مجلس و نماینده محترم ولی‌فقیه در استان و سایر بزرگان و دلسوزان که توانسته اند فضای مساعدی را برای امید و نشاط اجتماعی در بین مردم استان بوجود آورند.

در دولت تدبیر و امید تا به امروز به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان انجام‌گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است. اقدامات درخور شایسته دولت به‌ویژه در یک سال اخیر از رشد اقتصادی گرفته تا رشد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و اشتغال‌زایی برای ۳۸ هزار نفر بیانگر آهنگ رو به رشد توسعه و پیشرفت در این سرزمین است. بستر توسعه شکل‌گرفته در استان در ادامه سیاست‌های توسعه متوازن و عادلانه‌ای است که از ۲ سال قبل در استان اجرایی شده است.

استان آذربایجان‌غربی به جهت موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و بهره‌مندی از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بازارچه‌ها و پایانه های مرزی توانایی آن را دارد تا در شرایط ظالمانه تحریم بتواند، گره‌گشایی مطمئن برای عبور از گذرگاه‌های سخت اقتصادی و تحریمی باشد.

امروز که دریاچه نیلگون ارومیه به لطف و عنایت باری‌تعالی و اقدامات دولت در حوزه تثبیت و احیا از حال‌وروزی مساعد برخوردار است شایسته است که از همراهی و مشارکت مردم در این امر و توجه ویژه حضرت‌عالی و هیأت محترم دولت قدردانی نمایم. مردم فهیم استان آذربایجان‌غربی امروز مصمم‌تر از هر دوره‌ای در مسیر احیای کامل این دریاچه با برنامه‌های دولت هم‌صدا و همراه هستند.

به استحضار می رسانم در سال گذشته میزان صادرات از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان نسبت به سال 96 با 160 درصد افزایش از 460 میلیون دلار به یک میلیارد و 400 میلیون دلار افزایش‌یافته است.

مفتخرم که به استحضار برسانم در سایه اقدامات و تدابیر صورت گرفته آذربایجان‌غربی در سال گذشته توانسته است با برنامه‌ریزی انجام‌شده 117 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی را به‌صورت مستقیم جذب نموده، در جایگاه سوم کشوری قرار گیرد، همچنین در سال 97،  2500 میلیارد تومان نیز درخواست سرمایه‌گذاری داخلی در استان داشته که از این میزان، 500 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است. در سال جاری نیز به لحاظ ارتقاء شاخص های فضای کسب و کار استان و تدوین برنامه های توسعه ای توسط دستگاه های اجرایی متقاضی برای سرمایه گذاری در استان با اشتغال خوبی مواجه شده است بطوری که 2300 میلیارد تومان پروژه برای کلنگ زنی آماده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال با هماهنگی هایی که در منطقه آزاد ماکو انجام گرفته سرمایه گذاری ها پنج هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

خوشبختانه اقداماتی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برای هاب کردن استان جهت نهاده های دامی شروع شده است و با تخصیص ارز مناسب، ما می توانیم نیازهای پنج استان را تامین کنیم که با هماهنگی های انجام گرفته با وزارت جهاد کشاورزی بزودی این موضوع عملیاتی خواهد شد.

آذربایجان‌غربی در ارزیابی طرح پایش ملی محیط کسب‌وکار رتبه دوم را در بین استان‌های سراسر کشور به خود اختصاص داده و در جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی صاحب رتبه برتر کشور شده است.

در حوزه برنامه‌ریزی نیز اولین دستور بنده پس از تصدی مسئولیت در استان برای تدوین سریع اما کارشناسانه، سند آمایش توسعه استان بوده که این سند جامع و لازم برای توسعه، در حال اتمام و آماده برای بهره‌برداری است.

در تائید نگاه ویژه دولت به این استان باید عرض کنم که در جریان سفر نخست ریاست محترم جمهور در دور دوم دولت تدبیر و امید به استان آذربایجان‌غربی ۲ هزار و 5۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شد که به لطف خداوند متعال و حمایت‌های دولت محترم علی رغم همه فشارها و مشکلات امروز نیز به دست مبارک ریاست محترم جمهوری، ۲۷ پروژه با اعتباری بالغ ‌بر 5 هزار و ۴۵۶ میلیارد تومان افتتاح شد.

بهره‌برداری از سد کرم آباد پلدشت با اعتباری بالغ ‌بر 2200 میلیارد تومان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آب‌وخاک در کشور و نیز افتتاح ده‌ها پروژه شاخص بیانگر به حرکت درآمدن قطار توسعه در استانی است که سال‌ها از رنج محرومیت در عذاب بوده است.

بازرگان به عنوان مهم ترین مرز زمینی و پایانه صادرات و واردات کشور متاسفانه از کمترین امکانات زیرساختی در زمینه حمل و نقل و جاده های مواصلاتی برخوردار است. خوشبختانه امروز کلنگ قطعه سوم آزادراه بازرگان به مرند با دستور جنابعالی توسط وزیر محترم راه انجام خواهد شد.

به دلیل طولی بودن استان و نبود جاده های مواصلاتی مناسب که سبب گردیده ارتباطات اقتصادی و تجاری و خدماتی شهرستان های تابعه از مرکز استان قطع گردد عملا از ارزش افزوده بخش های اقتصادی استان بی نصیب می گردد و این موضوع یکی از دلایل پایین آمدن شاخص های اقتصادی شده است. لذا استدعا داریم دستور فرمایید اعتبارات لازم برای تکمیل بزرگراه کریدور شمال به جنوب استان تامین گردد.

فرصت پیش‌آمده را مغتنم دانسته و از ریاست محترم جمهور در راستای تداوم این حرکت رو به رشد در استان، استدعا داریم برای تداوم پیشرفت و توسعه استان دستورات لازم را نسبت به تصویب موارد زیر که از نیازهای اولویت‌دار این خطهُ است مبذول فرمایند:

- تخصیص آب موردنیاز برای توسعه گلخانه‌ها در حوزه دریاچه ارومیه که می‌تواند سبب تشویق و تحریک سرمایه‌گذاران این حوزه شود.

- درخواست تعدیل هزینه‌های سرمایه‌گذاری در منطقه سد کرم آباد شهرستان پلدشت

- اختصاص تسهیلات لازم از محل صندوق توسعه ملی جهت توسعه دامداری های صنعتی در استان با احداث ۳۰ واحد 1000 تا 2000 رأسی و به بالاتر.

- توجه و تمرکز دولت محترم بر قابلیت‌های لجستیکی و ترانزیتی و مواصلاتی موجود در استان به عنوان هاب لجستیک شمال غرب با توجه به هم‌مرزی با سه کشور همسایه برای مواجه با تحریم‌های ظالمانه که می‌طلبد بسترهای لازم در حوزه حمل‌ونقل، گمرکات و سایر موارد مرتبط به‌صورت ویژه در استان فراهم گردد.

-دستور صدور مجوز تردد خودروهای منطقه آزاد تجاری– صنعتی ماکو به مرکز استان در راستای تشویق سرمایه گذاران و همچنین در پاسخ به مطالبات ساکنین مناطق مرزی

- با توجه به شرایط ایجاد تحریم های ظالمانه و موقعیت بی نظیر استان، وجود گمرکات و پایانه های مرزی در حوزه مبادلات مرزی و با داشتن بیش از 4500 کارت پیله وری ، 139 هزار کارت الکترونیک مرزی یکی از ظرفیت های خوب منطقه برای تامین قطعات خودرو، تجهیزات و مواد اولیه واحدهای تولیدی و تجهیزات پزشکی و دارویی کشور می باشد. لذا برای استفاده از این ظرفیت بی نظیر استدعا دارد موافقت و دستور فرمایید سقف مبادلات مرزی پیله وری از یکصد میلیون دلار به پانصد میلیون دلار افزایش یابد.