معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی: برند سازی محصولات تولیدی آذربایجان غربی مورد توجه قرار گیرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی: برند سازی محصولات تولیدی آذربایجان غربی مورد توجه قرار گیرد
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: برند سازی محصولات تولیدی در استان مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی به نقل ازایسنا منطقه آذربایجان غربی سید رضا حسینی در جلسه ای بررسی طرحهای بنیاد برکت با حضور راضی زاده معاون توسعه کارافرینی اجتماع محور بنیاد برکت که در استانداری برگزار شد با بیان اینکه آذربایجان غربی پتانسیل و ظرفیت های فراوانی دارد تصریح کرد: با وجود پتانسیلهای موجود در شاخص های درآمد سرانه و توسعه یافتگی از سایر استانها در رده پایینی قرارداریم که استانداری از تمامی طرحهایی که در زمینه اشتغال،ایجاد واحد تولیدی و توزیع ثروت کمک کند حمایت و استقبال می کند.

وی بر لزوم برند سازی محصولات تولیدی در استان تاکید کرد و ادامه داد: پس از ایجاد و رونق رسته شغلی در منطقه ی هدف اجرای طرح اشتغالزایی، باید بدنبال برند سازی محصولات باشیم.

معاون اقتصادی استاندار آدربایجان غربی با بیان اینکه روستاهای آذربایجان غربی از نظر اقلیمی و شرایط اب و هوایی بسیار مطلوبند افزود: شناسایی ظرفیت های روستاهای هدف باید در اولویت قرار گیرد تا زمینه درآمد زایی در روستاها فراهم شود.

وی با بیان اینکه توسعه گردشگری در روستاها بستر رونق اقتصادی در استان را فراهم‌ می کند اظهار کرد: امروزه صنعت گردشگری از بخشهای درآمد زا در دنیاست که لازمه توسعه این صنعت در جوار وجود امنیت، وجود امکانات و مزیتهای پذیرایی در هر منطقه است که باید این مزیتها ایجاد و توسعه یابد.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان غربی  اشتغالزایی در روستاها را عامل مهمی در کاهش مهاجرت به شهرها عنوان کرد و گفت:با رونق اشتغال در روستاها بیش از ۵ برابر از هزینه های شهرها کاهش می یابد.

حسینی بااشاره به اجرای طرحهای بنیاد برکت در ۴شهرستان پیشنهادی شاهین دژ، شوط، ماکو و پلدشت تصریح کرد: لازمه محرومیت زدایی همکاری و کار تیمی و شناسایی فرصتهای اشتغال زایی در منطقه هدف است.

وی با بیان اینکه بنیاد برکت اقدامات بسیار خوبی تاکنون در کشور انجام داده که اثرات آن مشهود است ضمن تاکید بر تشکیل کارگروه و شبکه زنجیره مشارکت دستگاههای مختلف در راستای اجرای طرحهای بنیاد برکت در استان، از تیم بنیاد برکت خواست تا الزامات،برنامه ها و نیازهای مورد نظر را برای اجرای طرحهای خود اعلام کنند.

معاون توسعه‌ی کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در این جلسه در خصوص فعالیت‌های اشتغال‌زایی این بنیاد در استان آذربایجان غربی توضیح داد: سال گذشته تکاب به عنوان یکی از شهرستان‌های محروم کشور تحت پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت قرار گرفت و ۴۶۰ طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در این شهرستان و ۷۲ روستای تابعه‌ی آن راه‌اندازی شد.

راضی‌زاده ادامه داد: راه‌اندازی این تعداد طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور باعث ایجاد ۱۵۰۰ شغل در این مناطق شد.  بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای ایجاد ۱۵۰۰ شغل مذکور، ۴۱۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داد.

وی از تحت پوشش قرارگرفتن ۴ شهر جدید استان آذربایجان غربی در سال ۹۸ خبر داد و اظهار داشت: بنیاد برکت برای سال ۹۸، ایجاد ۱۲۰۰ طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور را در شهرستان‌های شاهین‌دژ، ماکو، پلدشت و شوط هدف‌گذاری کرده است که این تعداد طرح اشتغال‌زایی تا پیش از بهمن‌ ماه سال جاری به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

معاون توسعه‌ی کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت افزود: با بهره‌برداری از این ۱۲۰۰ طرح اشتغال‌زایی، بیش از ۳۶۰۰ شغل در ۳۰۰ روستای این ۴ شهرستان ایجاد می‌شود.

دکتر راضی‌زاده با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از ۱۱۰۰ میلیارد ریالی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای اشتغال‌زایی در شهرستان‌های شاهین‌دژ، ماکو، پلدشت و شوط خاطرنشان کرد: سال گذشته یک مجری و ۶ تسهیل‌گر بنیاد برکت در استان آذربایجان غربی مشغول به خدمت‌رسانی بودند که با توجه به گسترش دامنه‌ی فعالیت‌ها، به ۲ مجری و ۱۱ تسهیل‌گر در سال ۹۸ افزایش پیدا کرد.

وی در خصوص رسته‌های شغلی ایجادشده در استان آذربایجان غربی نیز توضیح داد: عمده‌ی این مشاغل در رسته‌هایی مانند پرورش دام سبک و سنگین، زنبورداری، پرورش بوقلمون، صنایع دستی، مشاغل دانش‌بنیان و خدمات ایجاد می‌شود، اما با توجه به وجود معادن طلا در شهرستان تکاب، راه‌اندازی کارگاه‌های طلاسازی نیز در دستور کار است.

معاون توسعه‌ی کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت ادامه داد: از آن‌جایی که شهرستان ماکو نیز در خط مرزی قرار دارد، تمرکز ما ایجاد مشاغلی با تولید محصولاتی است که قابلیت صادرات را داشته باشند.

گفتنی است، بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای محرومیت‌زدایی، توسعه، پیشرفت، توانمندسازی اقتصادی و توزیع عادلانه‌ی امکانات و فرصت‌ها، نهضت ایجاد اشتغال‌زایی را در روستاها و مناطق محروم کشور راه‌اندازی کرده است. بنیاد برکت هم‌چنین در سال ۹۸ بیش از ۱۰ استان را به استان‌های هدف خود در زمینه‌ی اشتغال‌زایی اجتماع‌محور افزوده است و‌ هم‌اینک ۲۸ استان، ۱۷۵ شهرستان و ۶ هزار روستا تحت پوشش و حمایت کارآفرینی این بنیاد قرار دارند.