معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار:

آذربایجان غربی می تواند به مهمترین قطب صادرات محصولات کشاورزی در کشور تبدیل شود/ با متجاوزان و متصرفان اراضی ملی و کشاورزی به شدت برخورد می شود

آذربایجان غربی می تواند به مهمترین قطب صادرات محصولات کشاورزی در کشور تبدیل شود/ با متجاوزان  و متصرفان اراضی ملی و کشاورزی به شدت برخورد می شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با اشاره به ویژه گی های منحصر به فرد آذربایجان غربی از نظر موقعیت جغرافیایی و آب و خاک حاصلخیز گفت: آذربایجان غربی می تواند به مهمترین قطب صادرات محصولات کشاورزی در کشور تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، آیدین رحمانی رضائیه روز سه شنبه در جلسه کارگروه زیر بنایی بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان که با حضور ریس سازمانهای جنگلها و مراتع و امور اراضی کشور و مدیر کل دفتر شبکه های آبیاری و زهکشی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، با اشاره به اینکه آذربایجان غربی به عنوان یکی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی و هم مرز بودن با سه کشور خارجی می تواند با برنامه ریزی های مناسب و استفاده از تکنولوژی های برتر در حوزه آب و خاک به عنوان یکی از قطب های مهم صادرات محصولات کشاورزی در کشور تبدیل شود. 

آیدین رحمانی رضائیه یکی از مهمترین مشکلات و چالش های پیش روی کشاورزی کشور را تجاوز و تصرف اراضی ملی و کشاورزی عنوان کرد و گفت: متاسفانه آذربایجان غربی نیز مستثنی از این امر نیست ودر این رابطه امسال 412 مورد احکام قلع و قم صادر و برای 2 هزار و 614 نفر از متصرفان نیز پرونده قضایی تشکیل شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: متاسفانه به دلیل رغب سودجویان به تجاوز و تصرف به اراضی ملی و تفکیک و کوچک کردن اراضی کشاورزی، برخورد قاطع با متخلفان در دستور کار دولت قرار گرفته و افزایش توان یگانهای حفاظتی و برخود قاطع دستگاه قضا و همچنین اصلاح قوانین حفظ کاربری اراضی باغی و کشاورزی در این خصوص ضروری است. 

وی گفت : متاسفانه مشوق های لازم  و کنونی برای جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی موثر نیست و نیاز است مسئولان امر تدبیر برای ایجاد مشوق های موثر و تسهیلات لازم در این زمینه پیش بینی کنند. 

آیدین رحمانی رضائیه با اشاره به برخی از تصمیم ها و محدودیت های ستاد احیای دریاچه ارومیه در برداشت و آزاد سازی آب پشت سدهای استان برای تامین آب اراضی پایاب سدها، گفت: برخی از این تصمیم ها در اوایل اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه و در شرایط بحرانی و ویژه گرفته شده و نیاز است امروز و در شرایط فعلی که دریاچه در شرایط مطلوبی قرار گرفته و میزان بارندگی ها نیز افزایش یافته، ستاد احیای دریاچه ارومیه در برخی از محدویت ها تجدید نظر کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی افتتاح سد کانی سیب با حضور ریاست محترم جمهوری به صورت وبینار را یکی از اقدامات مهم دولت برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: با افتتاح تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه نیز شاهد گامهای موثر در احیای این دریاچه خواهیم بود. 

وی ادامه داد: توسعه شبکه های اصلی آبیاری و اتصال آن به شبکه های آبیاری فرعی نیازند تلاش و هماهگی فرابخشی دستگاه های اجرایی است تا کشاورزان بتوانند از امکات ایجاد شده توسط دولت در جهت توسعه بخش کشاورزی و افزایش راندمان تولید استفاده کنند. 

آیدین رحمانی رضائیه در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد و تکمیل بانک اطلاعات از اراضی ملی و کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و افزود: بهره گیری از تکنولوژی های نوین در رصد و پایش اراضی کشاوری و داشتن بانک اطلاعات مناسب می تواند مسئولان را در تصمیم گیری های کلان در مدیریت اراضی کشاورزی و ملی در تولید محصولات کشاورزی کمک کند.  

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به واگذاری برخی از اراضی ملی به سرمایه گذاران اظهار داشت: با توجه به شرایط ویژه استان و هم مرزی با سه کشور و علاقه مندی سرمایه گذاران برای حضور در آذربایجان غربی، ضروری است روند صدور مجوز و واگذاری اراضی ملی به سرمایه گذاران تسهیل شود. 

آیدین رحمانی رضائیه وسعت منابع طبیعی استان را 2 میلیون و 750 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: طرح های بسیار مناسبی از جمله احداث 24 طرح آبخیزداری و 255 هزار هکتار مرتعداری و کاشت گیاهان دارویی در حفاظت از این منابع خدادادی در استان در سال جاری اجرا شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ایجاد کشت و صنعت گیاهان دارویی را در استان خواستار شد و گفت: کاشت گیاهان دارویی با توجه به کم آب بر بودن و داشتن بازارهای مختلف در داخل کشور و کشورهای همجوار می تواند ضمن حفاظت از منابع طبیعی برای بسیاری از فرغ التحصیلان بخش کشاورزی فرصت اشتغال ایجاد کند.