معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور:

فعالیت ۷ هزار و ۴۰۰ سازمان مردم نهاد و گروه های مردمی در مدیریت بیماری کرونا/ فقدان ساز و کارهای قانونی از مشکلات اصلی سازمان های مردم نهاد است

فعالیت ۷ هزار و ۴۰۰ سازمان مردم نهاد و گروه های مردمی در مدیریت بیماری کرونا/ فقدان ساز و کارهای قانونی از مشکلات اصلی سازمان های مردم نهاد است
معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به اینکه مشارکت سازمان های مردم نهاد و گروه های مردمی و جهادی در مدیریت بیماری کرونا مصداق جهاد مشارکت های اجتماعی است گفت: فعالیت ۳ هزار و ۴۰۰ سازمان مردم نهاد و ۴ هزار گروه جهادی و مردمی در اقناع عمومی، تامین بسته های معیشتی و اقلام بهداشتی مصداق بسیج مشارکت های اجتماعی است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ زهرا عابدینی روز پنجشنبه در مراسم روز ملی تشکل ها و مشارکت های اجتماعی در ارومیه با بیان اینکه فقدان ساز و کارهای قانونی یکی از مشکلات جدی سازمان های مردم نهاد است گفت: لایحه رفع مشکلات حوزه سازمان های مردم نهاد بویژه در خصوص مالیات تدوین شده و به زودی به مجلس ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نهادهای عمومی غیر دولتی از پرداخت مالیات معاف می‌شوند، گفت: تشکل‌های خیریه‌ای‌ برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی باید اطلاعات خود را در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت کنند.

عابدینی با بیان اینکه براساس بند(ح) تبصره(۱۷) قانون بودجه ۱۳۹۹ کل کشور، تمامی نهادهای عمومی غیر دولتی و بنیادهای خیریه که از اقشار آسیب‌پذیر جامعه حمایت می‌کنند، مشمول معافیت‌های مالیاتی شده‌اند، گفت: طبق این قانون، همه سازمان‌های مردم‌نهاد که در امر کار خیر و خدمات‌رسانی به اقشار ضعیف جامعه فعالیت دارند، مکلفند تمامی حمایت‌ها و کمک‌های خود را به تفکیک شماره کد ملی فرد دریافت کننده حمایت، در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت کنند.

معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با تأکید بر لزوم ثبت اطلاعات دقیق در سامانه وزارت تعاون، تصریح کرد: با توجه به قانون سازمان امور مالیاتی کشور، تمامی تشکل‌های خیریه‌ای‌که دارای مجوز از نهادهای رسمی و قانونی کشور هستند، به منظور استفاده از تسهیلات معافیت‌های مالیاتی، اطلاعات فعالیت‌هایشان را به صورت خود اظهاری در سامانه وزارت تعاون، ثبت کنند.

عابدینی درهمین راستا یادآور شد: البته نهادها و سازمان‌های مذکور باید برای دریافت تسهیلات، اطلاعات ثبت شده خود در سامانه وزارت تعاون را به اطلاع سازمان امور مالیاتی کشور برسانند.

وی با انتقاد از اینکه وزارت تعاون هنوز سامانه مذکور را راه اندازی نکرده لذا دریافت مالیات از موسسات خیریه تا زمان ایجاد این سامانه را نادرست دانست.