برگزاری نهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک امروز در ارومیه

برگزاری نهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک امروز در ارومیه
نهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک امروز با حضور دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ارومیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، پریسا علیلو در نهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک که امروز با حضور عباسی معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در استانداری برگزار شد، گفت: مباحث حقوق کودک از مسائل ریشه‌ای در جامعه امروز بوده و چون ضعیف ترین و مهم ترین عضو خانواده است حقوق او از مهمترین حقوق انسانی به شمار می رود و از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی افزود: بنا بر آموزه‌های اسلامی بیشترین حقوق کودکان بر عهده والدین است و در این راستا تحکیم و سامت بنیان خانواده برای حفاظت از حقوق کودکان در اولویت قرار دارد و از مولفه های مهم در برنامه ریزی و سیاست گذاری دولت ها بوده و نیاز به توجه و حساسیت و همکاری دستگاههای مختلف اجرایی است.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی ادامه داد: کودکان نیروی محرکه توسعه کشور و سرمایه اجتماعی و انسانی هستند و آینده کشور وابسته به پرورش و حفظ دستاوردهای ارزشمند اخلاقی آن ملت در چارچوب تربیت نسل های توانمند و تربیت درست کودکان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

علیلو اظهار داشت: یکی از معضلات  و چالش های مناطق مرزی و حاشیه نشین پدیده کودکان فاقد اسناد و مدارک هویتی ناشی از ازدواج های زنان و اتباع بیگانه است لذا محرومیت این کودکان از امکانات دولتی و عمومی به هیچ وجه در راستای آموزه های اخلاقی ما و محتوای قانونی قانون اساسی و کنوانسیون حقوق کودک و سایر اسناد نیست و این محرومیت از حضور و استفاده فضاهای آموزشی و تحصیل از مهم ترین آسیب های بی هویتی در استان به شمار می رود.

وی با بیان اینکه حوزه کودکان نیازمند پژوهش، بررسی ، آسیب شناسی و ارائه راهکارهای نو می باشد، اظهار داشت: توجه به وضعیت کودکان کار، کودکان بازمانده از تحصیل و کودکان فاقد هویت در جامعه امروز باید مورد توجه و رسیدگی قرار گیر و به فرهنگسازی و آموزش خانواده ها بیش از پیش توجه شود.

علیلو گفت: دفاتر بانوان و خانواده استانداری در استانها به عنوان نمایندگان کنوانسیون حقوق کودک در استان ها، وظیفه رصد، پایش و مطالعه وضعیت کودکان و تلاش برای بهبود آن را عهده دار هستند و شناسایی چالش ها، آسیب شناسی و ارائه راهکارهای نو برای رفع مشکلات حوزه کودکان از اهم وظایف و اهداف این دفتر به شمار می رود.

نهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک با حضور صاحب نظران استانی در سالن شهید عطایی استانداری آذربایجان‌غربی برگزار  شد و فعالان این بخش به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.