معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی:

کسب رتبه نخست امنیت سرمایه گذاری توسط استان در بهار امسال/ کاهش نرخ بیکاری در سال جاری/ رونق تجارت خارجی استان در سال جاری

کسب رتبه نخست امنیت سرمایه گذاری توسط استان در بهار امسال/ کاهش نرخ بیکاری در سال جاری/ رونق تجارت خارجی استان در سال جاری
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای اداری استان به تشریح آخرین وضعیت دستاوردهای اقتصادی استان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، شهدی در جلسه شورای اداری استان با تبریک چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی گفت: به برکت ایام دهه مبارک فجر امسال 594 پروژه عمرانی و اقتصادی و خدماتی در استان افتتاح و کلنگ زنی شده است که در مجموع  برای بهره برداری از این طرح ها بیش از  21 هزار و 572 میلیارد ریال اعتبار هزینه و پیش بینی شده است  که با بهره برداری از این پروژه ها 2 هزار و 740 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، ادامه داد: به برکت تلاش و کوشش مدیران استان تعداد اشتغال جدید در استان در مقایسه با سال قبل 21 درصد رشد و اجرای پروژه های عمرانی استان نیز امسال نسبت به مدت زمان سال قبل 24 درصد رشد دارد .


وی در ادامه با اشاره به کسب رتبه نخست امنیت سرمایه گذاری توسط استان در بهار امسال، گفت: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ارزیابی ۲۱ مولفه پیمایشی امنیت سرمایه گذاری به تفکیک فعالان اقتصادی استانها در بهار امسال، آذربایجان غربی را حائز رتبه نخست کشور دانست.

وی ادامه داد: در ۲۱ شاخص ارزیابی مرکز پژوهش های مجلس موضوعاتی چون" ثبات قیمت مواد اولیه، ثبات قوانین و مقررات، ثبات یا قابل پیش بینی بودن تصمیمات مسئولان، عمل مسئولان به وعده ها، احقاق حقوق قانونی در ادارات دولتی، میزان حمایت مسئولان استانی از داوطلبان سرمایه گذاری و‌.." مورد ارزیابی قرار گرفته و آذربایجان غربی بهترین شرایط را از منظر امنیت سرمایه گذاری از دیدگاه فعالان اقتصادی در کشور دارد.

شهدی همچنین گفت: آذربایجان غربی بر اساس گزارش اتاق بازرگانی ایران، اتاق اصناف و اتاق تعاون برای دو فصل متوالی رتبه نخست بهبود کسب و کار کشور را کسب نموده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی از کاهش نرخ بیکاری در سال جاری نیز خبر داد وگفت: بر اساس آمار ارائه شده نرخ بیکاری در آذربایجان غربی در فصل بهار 4/2درصد، تابستان 6/2 درصد و پاییز امسال 2/7درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است و این نشان می دهد آذربایجان غربی در حوزه ایجاد فضای کسب و کار ، اشتغال و سرمایه گذاری موفق عمل کرده است.


وی با اشاره به رونق تجارت خارجی استان در سال جاری،  حجم تجارت خارجی استان در 10 ماهه ابتدای سال  بیش از 2 میلیارد و 300 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این میزان نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 68 درصد رشد داشته است که از مجموع تجارت خارجی استان  1 میلیارد و 600 میلیون دلار مربوط به صادرات بوده است .


وی همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی را از اولویت های مهم استان در حوزه اقتصادی عنوان کرد و گفت: امسال 149 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان جذب شده است که این میزان سرمایه گذاری منجر به ایجاد یک هزار فرصت اشتغال در استان خواهد شد.

وی همچنین در ادامه سخنان خود به تشریح روند پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری  از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی  3 هزار میلیارد ریال ، از محل تسهیلات تولیدی اشتغال 13 هزار میلیارد ریال ، از محل تسهیلات رونق تولید یک هزار میلیارد ریال، از محل اعتبارات توسعه صادرات غیر نفتی 20 هزار میلیارد ریال  به متقاضیان پرداخت می شود.

وی همچنین از برگزاری 116 جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سال 98 خبر داد و گفت: در این جلسات مسائل و مشکلات بنگاه های اقتصادی استان مورد بررسی قرار گرفته است و از مدیران بانک های عامل استان که در رفع موانع تولید توجه ویژه داشتند قدردانی می کنیم.

وی همچنین ادامه داد: امسال 21 جلسه ستاد تنظیم بازار در استان تشکیل شده است که 12 جلسه این کارگروه بعد از اصلاح قیمت بنزین بوده  و در این جلسه 113 مصوبه برای کنترل و رصد قیمت کالاها در بازار به تصویب رسیده است.