تاکید معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌ غربی بر ایجاد سامانه هوشمند تولید برای سنجش پتانسیلهای بخش کشاورزی

تاکید معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌ غربی بر ایجاد سامانه هوشمند تولید برای سنجش پتانسیلهای بخش کشاورزی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌ غربی گفت: ایجاد سامانه هوشمند تولید برای سنجش نیازهای استان و پتانسیلهای موجود در بخش کشاورزی ضروری است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، شهدی در جلسه شورای راهبردی کشاورزی استان که با موضوع رسیدگی و رفع موانع و مشکلات تولید و صادرات محصولات کشاورزی و با حضور نمایندگان تشکل های بخش کشاورزی در استانداری برگزار شد، با اشاره به اهمیت ایجاد یک نظام نامه و سامانه هوشمند تولید برای سنجش نیازهای استان و پتانسیلهای موجود در بخش کشاورزی گفت:

وی ادامه داد: با ایجاد این سامانه هوشمند مدیران بخش کشاورزی می توانند، تولید و مصرف، صادرات، ظرفیتهای تبدیلی و سایر اطلاعات کشاورزی را در آن رصد و مدیریت کنند.

وی با اشاره به اینکه به این طریق می‌توان یک تعادل بین تولید و مصرف تولیدات کشاورزی در استان ایجاد کرد، گفت: تولید مبتنی برقرارداد امروز در دنیا مطرح است و برای اتصال بنگاههای خرد استان به بازارهای جهانی نیازمند تولید مبتنی بر قرارداد هستیم.

شهدی زیر ساختهای الکترونیکی را جزو نیازهای استان در توسعه بخش کشاورزی بیان کرد و افزود: برای توسعه بخش کشاورزی آذربایجان غربی باید فن آوریهای نوین را به بخش تولید و کشاورزی وارد کرد و موفقیت بخش کشاورزی با این فن‌آوریها تسریع خواهد شد.

شهدی با اشاره به چالشهای موجود دراین بخش ادامه داد: چالشهای متعددی در این بخش در استان وجود دارد که یکی از چالشها روند جمع آوری سیب صنعتی است .

معاون استاندار آذربایجان‌غربی اضافه کرد: بررسی روند پرداختها در بخش کشاورزی از جمله گندم و چغندرقند، صادرات و تجاری سازی و برند سازی از مشکلات استان است که نباید اجازه دهیم مشکلات و موانع موجود جایگاه استان را کمرنگ نماید.

شهدی با تاکید بر حضور فعالان بخش کشاورزی استان در بازارهای جهانی اضافه کرد: برای ورود به بازارهای جهانی نیازمند اجرای طرح های بزرگ مقیاس برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر هستیم.

وی ادامه داد: با مشارکت و کار تیمی و استفاده از نخبگان در تشکلها و دانشگاهها می‌توان در این بخش به اهداف عالی و متعالی تر و افزایش درآمد کشاورزان دست یافت.