معاون سیاسی وزیر کشور:

سند تحول احزاب در حال تدوین است

سند تحول احزاب در حال تدوین است
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: سند تحول احزاب در نشست مشترک با خانه احزاب تدوین و در اختیار آنها قرار داده شده است تا با همکاری احزاب تکمیل شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدرضا غلامرضا امروز در نشست خبری با رسانه ها در مشهد افزود: امسال نشستهای مشترک با احزاب داشته و به دنبال ارتقای نقش و عملکرد احزاب هستیم.

وی از تعامل معاونت سیاسی وزیر کشور با خانه احزاب خبر داد و گفت: بر طبق نشستهای برگزار شده با خانه احزاب، اعلام آمادگی کردیم تا با سه فراکسیون اصلاح طلبان، اصولگرایان و مستقلین نشست داشته باشیم که فعلا فقط با یکی از فراکسیونها نشست داشته ایم.

معاون وزیر کشور شمار احزاب ملی و استانی کشور را 134 مورد عنوان کرد و اظهار داشت: این سند قرار است درخانه احزاب مورد بررسی قرار گیرد و به‌عنوان یک سند مشترک منتشر و به عنوان یک سند و منبع برای فعالیت احزاب باشد.

وی گفت: به عنوان نمونه در تدوین دستورالعمل برگزاری تجمعات نقطه نظرات خانه احزاب را لحاظ کرده‌ ایم و همین تعامل در سایر بخشها تداوم خواهد یافت.

غلامرضا همچنین گفت: در گذشته 750 هزار عامل اجرایی در برگزاری انتخابات مشارکت داشتند که به صورت زنجیره ای از بخشداران تا مدیران کل سیاسی استانداری ها در آن مشارکت می کنند.

وی خاطر نشان کرد: انتخاب هیات های اجرایی برعهده فرمانداران و بخشداران است، مطابق آسیب شناسی که سال قبل تهیه شده بود، اگر فرماندار و یا بخشداری اعمال نفوذ کند، نیازمند دستورالعمل انتخاب اعضای هیات اجرایی برای جلوگیری از اعمال نفوذ هستیم.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: وقتی مردم ببینید اعضا هیات اجرایی افراد شایسته ای هستند برای مشارکت و حضور در انتخابات ترغیب می شوند.

معاون وزیر کشور بیان داشت: دستورالعمل انتخاب اعضای هیات های اجرایی برای نخستین بار در تاریخ انتخابات در دولت سیزدهم در حال تدوین است و هفته آینده ابلاغ خواهد شد.

غلامرضا اضافه کرد: در بررسی صلاحیتها توسط هیات اجرایی یک دستورالعمل نیز برای تایید صلاحیت نامزدها و قانونمند کردن بررسی صلاحیتها توسط مراجع چهار گانه است که هفته آینده نهایی خواهد شد.

وی بیان داشت: قبلا در قانون تحقیقات محلی یکی از شاخص های تایید صلاحیت نامزدها بود که مورد استفاده قرار نمی گرفت.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در این دوره از انتخابات مطابق دستورالعمل هیات های اجرایی، علاوه بر استعلام از مراجع 4 گانه قانونی، هیات های اجرایی صلاحیت نامزدها را بر اساس تحقیقات محلی نیز احراز می کنند.

وی با اشاره به تعامل خوب با شورای نگهبان ، افزود: قرار است آیین نامه اجرایی انتخابات مجلس خبرگان نیز با همکاری مجلس خبرگان تهیه شود.

اجلاس 2 روزه معاونان سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری های سراسر کشور با حضور معاون سیاسی وزارت کشور که از دیروز در مشهد در حال برگزاری است؛ امروز پنجشنبه پایان می یابد.

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری یازدهم اسفند امسال برگزار خواهد شد.