سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی: یکی از مهمترین چالش های توسعه پایدار شهری مسئله پسماند است

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی: یکی از مهمترین چالش های توسعه پایدار شهری مسئله پسماند است
سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: امروزه یکی از مهمترین چالش های توسعه پایدار شهری مسئله پسماند است.

آرامون در چهارمین نشست روسای سازمان های مدیریت پسماند کلانشهرهای کشور که در ارومیه برگزار شد با اشاره به اینکه دفع مناسب پسماند یکی از مهمترین دغدغه های مدریت شهری در آذربایجان غربی است، گفت: امروزه یکی از مهمترین چالش های توسعه پایدار شهری مسئله پسماند است و متاسفانه به دلیل هزینه بر بودن این حوزه ، توجه به آن در شهرداری ها مغفول مانده است.

وی با اشاره به دفع روزانه 2 هزار تن انواع پسماند در مناطق شهری و روستایی استان، گفت: از این میزان هزار و 500 تن زباله متعلق به مناطق شهری و 500 تن متعلق به مناطق روستایی استان آذربایجان غربی است و این مسئله توجه جدی مدیران شهری استان را به برنامه ریزی اصولی برای دفع مناسب این میزان پسماند را می طلبد.

وی با اشاره به دفع نامناسب پسماند در برخی از شهرهای استان و لزوم سرمایه گذاری جدی بخش خصوصی در این حوزه گفت: متاسفانه بخش خصوصی به دلیل هزینه بالای سرمایه گذاری در حوزه دفع پسماند علاقه مند برای سرمایه گذاری در این بخش نیست و شهرداری ها باید در این حوزه مدل های مالی جدیدی را تدوین کنند.

آرامون با اشاره به حمایت دولت از بخش خصوصی  برای سرمایه گذاری در بخش مدیریت و دفع پسماند، گفت: در صورت تضمین سرمایه بخش خصوصی در این حوزه ، می توان شاهد فرصت های جدید اشتغال در این بخش بود.  

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی با اشاره به چالش ها و مشکلات دفع نامناسب زباله و تاثیر مخرب آن بر محیط زیست، گفت: راهکارهای برون رفت از این مشکلات باید آسیب شناسی شده و در روند فعالیت مدیران شهری مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با بیان تجربه استان در تفکیک زباله از مبدا و تولید کمپوست توسط بخش خصوصی در شهر بوکان اظهار داشت: اجرای این طرح در شهر بوکان تجربه خوبی در حوزه مدیریت پسماند در استان آذربایجان غربی است و ما در استان از فعلان بخش خصوصی فعال در این حوزه حمایت می کنیم.

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی در پایان گفت: امیدواریم باغ شهر زیبای ارومیه با عقبه تاریخی و سرسبزی بی مثال خود در بخش دفع پسماند ها دچار مشکلات و آلودگی نشود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت : بخش پسماند در شهرداری ها با مظلومیت شدید واقع شده و متاسفانه جزو آخرین اولویت های بدنه شهری است.

مطلبی افزود : مشکل مالی در شهرداری ها یک معضل اساسی تبدیل شده است و مدیران کلانشهرها باید الگوی سایر مدیران شهرداری های باشند.