در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه عنوان شد؛

وزیر جهاد کشاورزی: آذربایجان غربی استانی منحصربفرد در ظرفیت های آب و خاک است/ طرحی آماده شده که در صورت حمایت توانایی داریم ۴ میلیون تن از نهاده های دامی را در داخل کشور تهیه کنیم

وزیر جهاد کشاورزی: آذربایجان غربی استانی منحصربفرد در ظرفیت های آب و خاک است/ طرحی آماده شده که در صورت حمایت توانایی داریم ۴ میلیون تن از نهاده های دامی را در داخل کشور تهیه کنیم
وزیر جهاد کشاورزی آذربایجان غربی را استانی منحصربفرد در ظرفیت های آب و خاک دانست و گفت: رویکرد جدید وزارت جهاد کشاورزی سفر دسته جمعی مدیران ارشد به استانها برای بررسی و حل مسائل است. آذربایجان غربی نیز به جهت نقش آفرینی جدی در سیاست های تامین امنیت غذایی نخستین مقصد سفرهای استانی به شیوه جدید است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ کاظم خاوازی عصر روز دوشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه با اشاره به اینکه کشور از تنوع آب و هوایی ویژه ای برخوردار است اما نتوانسته ایم به خوبی از آن استفاده کنیم گفت: در باغبانی از وضعیت ایده آلی برخورداریم به نحوی که بیش از مصرف تولید محصول داریم.

وی صادرات پیوسته و کسب بازارهای جهانی را راهکار رونق عرصه باغبانی دانست و افزود: قانون خرید تضمینی اقدامی موثر برای حمایت از کشاورزان است.واگذاری تعیین قیمت محصولات کشاورزی نیز باعث شده تا وزارت جهاد کشاورزی بهتر از گذشته در حمایت از کشاورزی گام بردارد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود:در زراعت در خیلی از محصولات در مرز خوکفایی هستیم که با مدیریت مصرف می توان بهتر از امروز به خودکفایی پایدار دست یافت.در تولید شکر می توان با مدیریت بهتر به ۲ میلیون تن رسید. در برنج به تولید ۲.۶ میلیون تن رسیده ایم که با توجه به اینکه میزان مصرف ما ۳ میلیون تن است نیاز به مدیریت مصرف داریم.

خاوازی گفت: در گندم به تولید پایدار رسیده ایم و خودکفا شدیم. ولی چون باید همواره ۵ میلیون تن ذخایر داشته باشیم لذا مجبور به واردات هستیم.

وی ضریب خوداتکایی در روغن را پایین دانست و افزود: برای جبران این موضوع نیز برنامه هایی در دست اجراست.

وزیر جهاد کشاورزی کسری بیش از ۳ میلیون تن نهاده دامی را مشکل اساسی این وزارتخانه دانست و افزود: طرحی آماده کرده ایم که در صورت حمایت توانایی داریم ۳ تا ۴ میلیون تن نهاده را تامین و از واردات کاهش بدهیم.