معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی :

آذربایجان غربی سالانه با فرسایش 15 تن خاک در هکتار مواجه است

آذربایجان غربی سالانه با فرسایش 15 تن خاک در هکتار مواجه است
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی سالانه با فرسایش 15 تن خاک در هکتار مواجه است / برای حفظ، نگهداری و جلوگیری از فرسایش خاک در استان امسال 38 پروژه در 255 هزار هکتار در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی ، آیدین رحمانی رضائی در مراسم روز جهانی خاک که امروز در سالن اجتماعات موزه تاریخی طبیعی استان برگزار شد، گفت : در آذربایجان غربی سالانه 15 تن در هکتار استان فرسایش خاک وجود دارد که این رقم در سطح کشور 16.5 تن در هکتار است.

وی با بیان اینکه 63 میلیارد تومان از اعتبارات ملی و استانی برای حفاظت از خاک در نظر گرفته شده است ، افزود: این رقم نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش یافته است .

رحمانی ادامه داد: در راستای حفظ ، نگهداری و حفاظت، تحکیم خاک و جلوگیری از منابع خاک، امسال 38 پروژه در 255 هزار هکتار در استان انجام می شود .

وی خاک رو عنصری مهم در ادامه حیات زندگی بشری و برشمرد و گفت : باید در نگهداشت این عنصر و منابع ارزشمند بیش از پیش تلاش و اقدامات و تدابیر لازم برای حفظ آن انجام شود چرا که آلودگی و از بین رفتن آن زندگی بشریت را دچار نگرانی و ریسک می کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اذربایجان غربی افزود: سه اقدام اصلی کاشت، داشت و برداشت در زنجیره نگهداشت خاک به عنوان منابع ارزشمند، مهم است که امروزه عموما با کاشت و برداشت در راستای از بین رفتن خاک ، منابع طبیعی و پوشش های گیاهی همچنین با بریدن درختها و از بین رفتن جنگلها که در نهایت باعث فرسایش خاک می شود پیش می رویم و ضروری است اقداماتی در راستای نگهداشت خاک ، حفظ جنگلها و منابع طبیعی انجام شود.
 

وی ادامه داد: شیب های تند کوهستانی که در استان ما است، فقدان پوشش های گیاهی ، خشک بودن خاک ، همه اینها از عواملی است که در فرسایش خاک تاثیر می گذارد و عدم توجه بشریت به عنوان کاربران خاک نیز بیش از بقیه عوامل تاثیر گذار است و باید در این راستا فرهنگسازی شود و آموزش های لازم برای نگهداشت منابع و عناصر تاثیر گذار در زندگی انسان ارائه شود.

رحمانی اظهار داشت: برخی شرایط باعث می شود آنچنان که باید در مدیرت خاک موفق نباشیم از جمله ناهماهنگی در مدیریت خاک، موازی کاری ها، تمرکز بودجه ای که دست به دست هم می دهند تا نتوانیم بهره مندی حداکثری را از این منابع داشته باشیم.
 

در پایان این مراسم معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی از موزه تاریخ طبیعی استان بازدید نمود.